Arkiruoissa on tärkeää, että niiden valmistus on helppoa ja nopeaa. Appelsiinibroileri valmistuu uunissa reilussa puolessa tunnissa, jonka aikana ehdit valmistaa myös lisukkeet.
Broilerin koipipalat uunissa on monen suomalaisen bravuuriruoka, mutta toisinaan koipipalat voi maustaa myös hieman eksoottisemmin. Tässä Allt om matin reseptissä broileri on maustettu appelsiinilla ja tabascolla, joka tuo ruokaan mukavasti potkua. Resepti sopii hyvin arki-iltoihin, sillä esivalmisteluihin menee vain kymmenen minuuttia, jonka jälkeen ruoka kypsyy itsekseen uunissa.
Lue myös: Huippukokki paljastaa herkullisen arkiruoan salaisuuden – näin teet superhyvää chili con carnea
Broilerin kanssa samalla uunipellillä paahtuvat myös perunat, joiden kanssa kannattaa tarjoilla esimerkiksi jogurttikastiketta ja salaattia.
Appelsiinibroileria paahdettujen perunoiden kera (4 annosta)
900 g broilerin koipipaloja
1 appelsiini
2 tl kuivattua rosmariinia
2 tl tabascoa + 2 tl jogurttikastikkeeseen
800 g pieniä pyöreitä perunoita
2 dl turkkilaista jogurttia
1 tl hunajaa
oliiviöljyä, valkoviinietikkaa, suolaa, rouhittua mustapippuria
Esilämmitä uuni 225 asteeseen. Huuhtele appelsiini haalealla vedellä. Irrota puolet appelsiinin ulommasta kuoresta, pilko pieneksi ja siirrä syrjään. Purista appelsiinista mehut talteen.

