Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Suomessa ei enää ole "sushirajaa" – kysyntä räjähtänyt S- ja K-kaupoissa: "Siitä on kovaa vauhtia tulossa uusi tex-mex"

Sushia Järvenpään K-Citymarketissa.
Sushia Järvenpään K-Citymarketissa.MTV
Julkaistu 11.02.2020 20:00

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Yhä useammasta suomalaisesta ruokakaupasta löytyy nyt oma sushipiste, josta voi ostaa japanilaisia herkkupaloja tuoreena kaupan omien kokkien valmistamina.

Vielä muutama vuosi sitten Suomessa puhuttiin niin sanotusta sushirajasta – siis rajasta, joka kertoi sushin suosion ja sushiravintoloiden levinneisyyden maassamme. Nyt rajalle voi kaupan alan asiantuntijoiden mukaan sanoa hyvästit.

"Sushista on kovaa vauhtia tulossa seuraava tex-mex"

S-ryhmän vähittäiskaupan valikoimajohtaja Antti Oksa kertoi tammikuun lopussa järjestetyssä ruokatrenditilaisuudessa, että sushirajaa ei oikeastaan enää ole Suomessa olemassa, vaan sushia voi jo kutsua koko kansan hitiksi.

– Sushista on kovaa vauhtia tulossa seuraava tex-mex, niin vauhdilla sen suosio kasvaa, Oksa sanoo. 

Enää sushia ei tarvitse metsästää edes ravintoloista, vaan sitä on saatavilla ihan tavallisista ruokakaupoista. 

K-Citymarketin ketjujohtaja Ari Sääksmäen mukaan K-ryhmä oli aikoinaan edelläkävijä tuodessaan sushipisteet ruokakauppojen sisälle. Maailmanmainetta on niittänyt muun muassa maailman parhaaksi palkitun Järvenpään K-Citymarketin sushikeittiö, joka on tällä hetkellä Suomen suurin sushintuottaja.

Jääkaappikylmästä riisistä laatusushiin

järvenpää sushi
Järvenpään K-Citymarketin sushitiski.MTV

Kun sushia aikoinaan tehtiin suomalaisille tutuksi ruokakaupoissa, laatu ei ollut ihan sitä, mitä monet odottivat.

– Sushit tulivat kauppoihin rasioissa, joissain tuotantoyksikössä valmistettuina. Matka kauppaan oli itse asiassa aika pitkä. Tuote oli ihan ok, mutta ei kuitenkaan sitä, mitä asiakkat halusivat, Sääksmäki muistelee. 

Jääkaappikylmä riisi päätettiin unohtaa ja prosessia muutettiin radikaalisti. Sushin valmistus tuotiin kauppojen sisälle ja raaka-aineet muuttuivat laadukkaammiksi. 

– Kun asetettiin rima jopa sille tasolle, että meidän pitää olla laadullisesti Suomen paras, niin tämä hommahan räjähti. Sushi on hyvä osoitus siitä, että silloin kun pystymme tarjoamaan  laadullisesti ja hinnallisesti hyvän tuotteen, niin kysyntä on kuluttajilla olemassa.

Lue myös: Ostatko sinäkin? K-Citymarketin ketjujohtaja nimeää yhden valtavan buumin tällä hetkellä ruokakaupoissa: "Nostaneet hurjasti suosiotaan"

***

8:11"Sushi salada"–vihreäsalaatti japanilaisittain&soijavinegrette

RuokaIlmiötRuokakauppaSushiMakuja
not-found-image
Petra Tuominen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Onko ravintolaruoka liian kallista Suomessa? Ravintoloitsija on huomannut selvän muutoksen asiakkaissaSuosikkituote loppui Lidleistä − vastaukset asiakaspalautteisiin ristiriistaisiaKanaravintolan suosio räjähti muutaman sekunnin ansiosta – näin ravintoloista tulee ilmiöitäLidlin tupsutesti laajenee: "Ei ole järkevää roudata Suomeen biojätteeksi"Lidliltä yllättävä hedelmätemppu: "Miten emme ole aikaisemmin tajunneet"Kohuttu suklaalevy voi maksaa yli 70 euroa – nyt iskee Lidl