Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Skotlantilainen tislaamo lanseerasi 77-prosenttisen, maailman vahvimman ginin – uskaltaisitko maistaa?

Twin River -tislaamon uutuustuote sisältää 77 prosenttia alkoholia.
Twin River -tislaamon uutuustuote sisältää 77 prosenttia alkoholia. Shutterstock, Instagram
Julkaistu 12.02.2018 19:59

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Skotlantilainen tislaamo on luonut virallisesti maailman vahvimman ginin. Tämä Twin River Distilleryn juoma sisältää alkoholia 77 prosenttia, kun tavallisesti ginien alkoholipitoisuus on noin 40 prosentin luokkaa.

Astetta vahvempi The Naked Gun ”Uncut” -gini lanseerattiin helmikuun alussa Gini-festivaaleilla Lontoossa. Twin Riverin brändiedustaja Ryan Rhodesin mukaan päätislaajan maistettua juomaa ensimmäisen kerran mies oli todennut juoman olevan niin hyvää, ettei sitäisi kannattaisi jakaa muille. 

Kovin moni tästä juomasta ei pääsekään nauttimaan, sillä giniä on valmistettu ainoastaan 101 pullollisen verran. 

Päihitti ruotsalaistislaamon yhdellä prosentilla

Asiantuntijoiden mukaan ginin tuoksusta on havaittavissa kermaista pähkinää, ja maussa korkeasta alkoholipitoisuudesta huolimatta makeaa mausteisuutta.

Tislaamon Instagram-sivulta selviää, että juoma on kehitetty erityisesti cocktaileja varten, mutta mikä estää nauttimasta sitä raakana – jos vain kantti kestää. 

– Luomalla Uncutin halusimme todella rikkoa rajoja, mutta tietenkin pyydämme ihmisiä nauttimaan sitä maltilla, Rhodes kertoo.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Täytyy ymmärtää, että useimmat ginit ovat 40–50 prosentin luokkaa, joten juomaa nauttiessa tulee olla varovainen, ja pienikin määrä riittää varmasti pitkälle, mies lisää.

Tämän skottilaistislaamon luomus päihitti voimakkuudellaan pienen ruotsalaistislaamon 76-prosenttisen ginin, jota ennen pidettiin maailman vahvimpana tämän juomaryhmän tuotteena.

Lähde: Independent

***

10:52Suomesta maailman parasta Giniä

Lisää aiheesta:

Oletko maistanut? Suomalaisbaarien piti aiemmin hakea erikoislupa tämän klassikkodrinkin myymiseen "Alkoholittomat viinat" ja drinkit MTV:n testissä – yksi juoma yllätti raadin positiivisesti: "En olisi vihainen, jos tilaisin tämän baarissa"Suomessa kehitettiin ennennäkemätön alkoholijuoma: "Teimme ihan hirveän ison duunin"Koska vuosi 2020 vaatii jotain vahvempaa: Päivätyönsä lopettaneet tutkijat lanseerasivat juuri 95-prosenttisen ginin Juomajätti esitteli täysin uuden tuotteen – eikä se ole lainkaan sitä mitä oletit: ”Se on ehdottomasti Pepsiä, mutta ei limua”Ruotsalaiset eivät tyytyneet toiseen sijaan – tislaamojen mittelö johti maailman vahvimman, yli 80-prosenttisen ginin luomiseen
AlkoholiMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 22.10.17:26
    Talous

    Olut maistuu Suomessa yhä entistä vähemmän – nyt myös lonkeroissa tapahtunut käänne

  • 14.1.16:36
    Kansanedustajat

    Tulli puhallutti kansanedustaja Tomi Immosen: 1,5 promillen lukema

  • 13.1.16:03
    Finnair

    Finnairin lennoilta poistettiin satoja matkustajia viime vuonna – poliisia tai vartijoita tarvittiin lähes 200 kertaa

  • 17.10.202419:37
    Orpon hallitus

    RKP ja KD aikovat äänestää Kiurun johtaman sosiaali- ja terveysvaliokunnan puolesta – Kiuru: "Tunnelma paineistettu"

  • 20.09.202407:19
    Politiikka

    Alkoholin kotiinkuljetuslakiin keskeinen muutos: puistoon tai kotiin voisi tilata myös tilaviinejä ja käsityöläisoluita