Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Sivumaku listasi: Tampereen parhaat ravintolat 2019 – näistä saat ylivoimaisesti parasta ruokaa!

Sivumaku-bloggari listasi jälleen kerran Tampereen parhaimmat ruokapaikat.
Sivumaku-bloggari listasi jälleen kerran Tampereen parhaimmat ruokapaikat. Sivumaku/Jani Kinnunen
Julkaistu 25.01.2019 20:01

MTV LIFESTYLE

MTV:llä Sivumaku-ruokablogia pitävä tamperelainen Jani Kinnunen päivitti kotikaupunkinsa ravintolasuosikit vuodelle 2019. Näissä ruokapaikoissa ruokaa rakastava mies suosittelee piipahtamaan. 

Suosittua Sivumaku-ruokablogia pitävä tamperelainen kulinaristi Jani Kinnunen listasi jo neljännen kerran Tampereen ravintoloiden parhaimmiston eri ruokakategorioista. Parhaimman ruoan lisäksi listaukseen ovat päässeet muun muassa kaupungin parhaimmat kebabit, täytetyt leivät, sushit ja falafelit. Kinnusen lista on ollut vuosittain erittäin suosittu, ja mies itse uskoo sen palvelevan niin paikallisia kuin turistejakin.

– Tampere on huikea ruokakaupunki, Kinnunen kirjoittaa blogissaan.

Kinnusen mukaan kulinaarinen ruokavuosi oli huikea, ja ratikkatyömaasta huolimatta uusia ravintoloita avautui yllättävän paljon. Kilpailun lisääntymisellä on osaltaan vaikutusta myös ravintolaruoan laatuun.

– Mikä parasta, porukka on tajunnut, ettei millä tahansa idealla enää pärjää, vaan laadun tulee olla kovaa, Kinnunen toteaa.

Paras ravintola on "fine diningin edelläkävijä"

Tampereen vuoden 2019 parhaaksi ravintolaksi bloggaaja nostaa jälleen kerran Ravintola C:n. 

– Ainoa paikka kaupungissa, jossa ruokaa lähestytään sellaisella otteella ja ajatuksella, jotka ovat oman hahmotuskykyni ulottumattomissa, niin sanotulle nextillä levelillä. Ilkka Isotalo on noussut Tampereen näkemyksellisimmäksi keittiömestariksi ja paikallisiin raaka-aineisiin nojaavan fine diningin edelläkävijäksi.

Mistä saa Tampereen parhaat leivät, sushit, burgerit, laskiaispullat tai falafelit? Katso Sivumaku-blogin Tampereen parhaat ravintolat 2019 -listaus kokonaisuudessaan .

täältä

Lisää aiheesta:

Uusi festivaali Helsinkiin: Ravintolakattaus voi olla jopa artistejakin odotetumpiHuippuravintoloilla hätkähdyttävä pudotus Suomen parhaiden listalla – mistä on kyse?Michelin-tähtikokki avaa uuden ravintolan Helsinkiin – lounaan hinta mietityttää: "11,3 eurolla on lähes mahdotonta tänä päivänä tehdä hyvää ruokaa"Himotun tittelin pokannut suomalaisravintola yllätysvoitosta: "Jokainen raaka-aine pitää arvostaa erittäin korkealle"Sivumaku: Tampereen parhaat ravintolat 2018 – täältä saa ylivoimaisesti parasta ruokaa, ja täältä parhaat pizzat ja kebabitSivumaku: Tampereen parhaat ravintolat 2017 – täältä löytyy paras pizza ja kebab!
RavintolatSivumakuRuokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ravintolat
  • 19.11.10:12
    Ruoka

    Eroon sunnuntailisästä? Ravintola-alan kovin kipukohta puhuttaa – työntekijöillä silti huippufiilis

  • 8.11.17:32
    Ruoka

    Akis on kouluttanut kokkeja suomalaisravintoloihin yli 30 vuotta – kaikki lähtee intohimosta

  • 6.11.16:46
    Ruoka

    Yksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikan

  • 2.11.10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 1.11.17:43
    Ruoka

    Katrina on työskennellyt tarjoilijana yli 20 vuotta – tällaisia ovat suomalaiset asiakkaat