Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Saako raakaa taikinaa oikeasti syödä? Jenkeissä varoitellaan – näin vastaa Suomen Evira

Raa'assa herkussa saattaa piillä inhottava riski. Kuvituskuva.
Raa'assa herkussa saattaa piillä inhottava riski. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 14.12.2017 09:56

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Aiemmin kehotusta jättää kulhoon jääneet taikinarippeet syömättä on perusteltu lähinnä raa’an taikinan aiheuttamilla mahanpuruilla. Yhdysvalloissa riskilistalle ovat nyt päässeet myös jauhot ja niiden sisältämät pöpöt. 

The New England Journal of Medicine -julkaisussa esitellyt tulokset ovat laittaneet käsitykset jauhoista uusiksi ja saaneet yhdysvaltalaiset viranomaiset varoittelemaan syömästä raakaa taikinaa. Taikinan sisältämissä jauhoissa saattaa nimittäin piillä E.coli-bakteereja, jotka yleensä lymyilevät kosteissa ympäristöissä.

– On uskomatonta, että pieneliöt voivat elää näin kuivassa ja jauhomaisessa aineksessa kuukausia pilaamatta jauhoja, mutta pystyen silti sairastuttamaan ihmisen, sanoo The New York Timesin haastattelema Brown University Medical Schoolin apulaisprofessori Marguerite A. Neill.

Jauhoista elimistöön siirtyneet bakteerit ovat sairastuttaneet Yhdysvalloissa alle vuodessa 56 ihmistä. Taikinan syöminen aiheutti heille vatsakipuja, kuumetta, oksentelua sekä veristä ripulia.

Tutkijat päättelivät, että E.coli on päätynyt jauhoihin todennäköisesti jo hyvin varhaisessa vaiheessa tuotantoa, kun karja on päässyt viljapelloille tekemään tarpeitaan. Jauhoja valmistettaessa viljat jauhetaan, mutta niitä ei kuumenneta, sillä se vaikuttaisi leivontaominaisuuksiin.

"Ulkoympäristöstä tuleva vilja ei ole steriiliä"

Eviran mikrobiologisen elintarviketurvallisuuden yksikön ylitarkastaja Elina Leinonen sanoo, ettei Suomessakaan vastaavaa voida täysin sulkea pois.

– Ulkoympäristöstä tuleva vilja ei ole steriiliä. Vilja kasvaa ulkona, eivätkä pellot ole aidattuja, joten eläinten ei ole mahdotonta pellolle kävellä, Leinonen sanoo.

Myöskään Suomessa jauhoja ei ole tuotantoprosessin aikana tapana kuumentaa kaurajauhoja lukuun ottamatta.

Leinonen kertoo, etteivät E.coli-bakteerit pysty lisääntymään jauhoissa, mutta ne voivat pysyä hengissä kuivissakin elintarvikkeissa.

– E.coli-bakteereihin kuuluvien EHEC-bakteerien kohdalla pienikin määrä bakteereita voi aiheuttaa sairastumisen. Naudat ja muut märehtijät voivat kantaa EHEC-bakteereita suolistossaan. Ulosteen välityksellä niitä voi päätyä eteenpäin.

Suurimmassa osassa EHEC-tartuntoja ei koskaan saada tietää, mistä bakteerit ovat tulleet. Jos sairastuneita on useita, voidaan vertailla, mitä nämä ihmiset ovat syöneet.

– Satunnaisesti monenlaiset tapaukset ovat mahdollisia, mutta raa’an taikinan syöminen ei kuitenkaan liene se todennäköisin ruokamyrkytyksen reitti. Raaka naudanliha sekä raakamaito ovat EHEC-bakteerin tunnettuja tartuntalähteitä.

Leinonen kuitenkin muistuttaa, että herkästi pilaantuva taikina on hyvä alusta bakteerien kasvulle. Jos taikinaa jää yli, se tulisi säilyttää jääkaapissa. Lisäksi perushygieniaa ei saa leivonnassakaan unohtaa.

Lähde: The New York Times

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Mies käsitteli ateriaksi valmistamaansa villiä sikaa huolettomasti – hurjat seuraukset vuosien päästäKarmea löytö kuivatusta taatelista – "Eivät mitään hauskoja aineita"Mies söi riisiä ja harrasti "tarmokasta" seksiä – tapausraportti paljastaa epätavalliset seurauksetTutuissa ruoissa piilee tautiriski – Ruokaviraston ylitarkastaja: "Jauhelihan kohdalla kannattaa erityisesti muistaa, että..."Tappava hiivasieni-infektio leviää sairaaloissa maailmalla – HUS:n ylilääkäri: "Hyvä käsihygienia on kaiken a ja o"Voiko lunta syödä huoletta? Suomalaisasiantuntijat kommentoivat: ”Jos käy oikein huono tuuri…”
LeivontaTerveysMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Leivonta
  • 19.10.17:22
    Ruoka

    Maaritilla välähti: Teki mahtavan "karjalanpiirakan"

  • 4.10.17:32
    Ruoka

    Tee minuutin kikka pakastekorvapuusteille – mielettömän hyvä lopputulos!

  • 3.10.07:44
    Ruoka

    Juha on leiponut 1,5 miljoonaa korvapuustia – mikä on täydellisen pullan salaisuus?

  • 19.9.17:03
    Ruoka

    Omenapiirakka, johon et pety! Maisemakahvilan versio on mykistävän hyvää

  • 16.9.17:02
    Ruoka

    "Tyrmäävän hyvää!" – Hanna Sumarin omenapiirakka on helppo leipoa