Tajusin joku aika sitten, etten ole kirjoittanut koskaan blogiin suosikkilähiravintolastani. Kortteliraflani, Gastropub Tuulensuu, on palvellut tamperelaisia nautiskelijoita jo kymmenen vuoden ajan. Ensin Hämeenkadulla, virallisessa Tuulensuussa. Purkutuomion saaneesta rakennuksesta tuli lähtö vuoden jälkeen nykyisiin tiloihin Hämeenpuiston äärelle. Koska olen syönyt menun läpi moneen kertaan ja siirtynyt jo vuosia sitten ihastumisesta paikan rakastamiseen, on objektiivisen arvostelun tekeminen mahdotonta. Niinpä nimesin tämän esittelyksi. Rakkaudentunnustus olisi turhan cheezy.
Belgialaisiin oluisiin ja mannermaiseen, mutkattomaan ruokaan keskittynyt ravintola loistaa kirkkaimmin palvelun ja juomavalikoiman saralla. Hanaoluissa on kiitettävä vaihtumistiheys ja tiskin alta löytyy herkkuviinejä avattuina ja laseittain tarjoiltuina peruslistan ulkopuolelta. Mainitsemisen arvoinen on myös väkevämpien lista, jossa upeita aarteita Alkon yläpuolelta. Ja mikä parasta, henkilökunnan ammattitaito ulottuu liki jokaiseen valikoiman juomaan. Ja niitä on valtavasti. Kun pyydät jotain hyvää ja osaat edes hiukan tarkentaa, on henkilökunnan onnistumistiheys ollut huippuluokkaa.
KETJUSTA. Sami Lappalaisen pyörittämä gastropub-rykelmä kattaa Tampereella kaikkiaan seitsemän ravintolaa. Kukin on erikoistunut eri maiden erikoisuuksiin niin ruoan kuin juomankin suhteen. Voin suositella ihan jokaista. Alati bulkkistuvan baaririntaman keskellä on hienoa nähdä kunnianhimoista yrittämistä, jossa kaikki ei lähde kateajattelusta ja kunkin tuotteen kierrosta, vaan kokonaisuudesta ja eheästä konseptista, jossa ei perusvarmoille ole tilaa. Tuloksena on ravintoloita, joissa kussakin on jokin "paras kaupungissa" -ominaisuus. Joissakin useampi.
PALVELUSTA. Hienoimpia löytöjä ovat olleet ravintolan itse maahantuomat oluet ja viinit. Olen muutaman kerran kuunnellut henkilökunnan kertovan lasiin kaatamansa viinin kasvatusoloista, joihin porukka oli juuri ollut tutustumassa paikan päällä. Kertomuksista huokuu aito kiinnostus ja innokkuus. Niihin törmää nykyisin turhan harvoin. Ammattitaidosta kertonee paljon se, että Tuulensuun Jani Mikkonen valittiin vuoden 2011 Olutmestariksi ja samaan gastropub-perheeseen kuuluvan Nordicin Joonas Koivisto heti perään 2012.




