Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ravintola-arvostelu: NOA Restoran, Tallinna

Julkaistu 11.03.2018 15:13

Tallinnan pressimatkan lounas nautittiin maineikkaassa NOAssa, jota tituleerataan usein myös Viron parhaaksi ravintolaksi.

NOA koostuu tavallaan kahdesta ravintolasta. Rouhean tyylikkäästä Restoran- ja fiinimmästä Chef’s Hall -puolesta. Jälkimmäisestä olen kuullut todella ylistäviä arvioita ja menisi kuulemma heittämällä vähintään top vitoseen vertailussa suomalaisiin rafloihin.

Nyt oli kuitenkin Restoran-puolen aika näyttää taitonsa. Alkuun hauska näpertelyannos graavitaimenesta (18 eur). Höysteeksi paahtoleipää, lohenmätiä, sipulia, tilliä, hapankermaa ja wakame-levää. Toimiva kombo, kalassa täydellinen kypsyys ja suola, mutta toki kokkaamisen kannalta annos oli varsin suoraviivainen. En valita, nauttisin tällaista mielelläni useamminkin bistrossa lasillisen kanssa. Pieni puuhastelu leipien kokoamisessa oli kivaa.

Pääruoaksi valitsen mustekalapastaa viini-voikastikkeella tomaatin, valkosipulin ja paprikan kera (18 eur). Persoonallinen pasta, jolle käsin tehty pici-pasta antaa ulkoista rouheutta ja annokseen ruokaisuutta. Olisi mielenkiintoista kuulla italialaisen näkemys tulkinnasta, mutta pirun hyvää se joka tapauksessa oli. Mureaa mustekalaa oli mukana isompana lonkerona ja pienempinä veitikoina. Isohkon alkuruoan jälkeen jouduin jättämään täyttävän pastan hiukan kesken eli annoskoosta ei tässä mestassa tarvitse kenenkään valittaa. Kannattaa olla muutenkin varovainen tilatessaan, sillä etenkin alkuruoat olivat kaikilla seurueesta tuhteja.

Keittiömestari Orm Oja tuli tervehtimään seuruetta. Erikoislaatuinen kaveri. Mies ajoi tosissaan motocrossia, mutta onnettomuuden jälkeen joutui luopumaan lajista ja miettimään, mitä sitten tekisi. Ruoanlaitto oli aina kiinnostanut, joten Orm ryhtyi kokiksi ja on nyt virolaisen keittiön kärkikaartia. Ikää 26 vuotta!

Parin annoksen perusteella en lähtisi liikaa arvostelemaan ravintolaa, mutta uskallan silti antaa NOAsta suuren suosituksen. Menu ei kumarra oikeastaan mihinkään suuntaan ellei hyvää makua lasketa. Paketti on silti kasassa, mitä pidän niin monimuotoisen listan kohdalla saavutuksena. Oma tyyli on löydetty eikä sitä voi verrata oikein mihinkään ravintolaan Suomessa. Ravintola sijaitsee vartin ajomatkan päässä keskustasta, kauniilla rantatontilla, joten tänne täytyy varta vasten lähteä. Tila on porrastettu kolmelle tasolle, joista kaikista aukeaa upea näköala kaukana siintävään vanhaan kaupunkiin.

Ehkä vielä joskus pääsen maistamaan Chef’s Hallin maistelumenua (79-89 eur)…

NOA
Ranna tee 3, Tallinna

PORTOBELLO "SCHNITZEL" , tryffelijuusto, herneet, hollandaise

KAMPASIMPUKKA "TOM-KHA", kataifi, tom-kha-kastike, putkivinokas, tilli

"TARPACCIO", pippuri carpaccio, murot, perinteinen lisuke

SIIAN MÄTI & "PAAHTO" PERUNA, siian mäti, hapankerma, kuivatettu munankeltuainen, punasipuli, sitruuna

MUNAKOISO "BURNT END", vuohenjuusto, tomattikastike, thai-basilika

Lisää aiheesta:

Ravintolavinkit Tallinnaan: Väike Rataskaevu 16 ja Kohvik Moon (lasten kanssa)Ravintola-arvostelu: Anorak, KajaaniRavintola-arvostelu: Los Pollos, TampereRavintola-arvostelu: C, Tampere, vol. 2Ravintola-arvostelu: RUBY & Fellas, TampereBudapestin ravintoloita - osa 2
ravintola-arvosteluNOATallinnaTallinnkokemuksiamatkapressimatkareissu

Tuoreimmat aiheesta

ravintola-arvostelu
  • 02.11.201921:36
    Tampere

    Ravintola-arvostelu: Puisto, Tampere feat. Fernanda Giamellon piemontelainen illallinen

  • 24.09.201908:51
    Tampere

    Ravintola-arvostelu: Dabbal, Tampere – Wolfberger-viinintekijäillallinen

  • 18.06.201908:53
    Henrik's

    Ravintola-arvostelu: Henriks, Tampere

  • 29.04.201908:40
    ravintola

    Ravintola-arvostelu: Dabbal, Tampere – viinintekijäillallinen Grans-Fassian & Georg Breuer

  • 03.04.201923:47
    matkavinkit

    Ravintola-arvostelu: C, Amsterdam