Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Sitruunainen Pasta Alfredo - nopea ja maukas klassikko

MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 25.10.2016 19:41

Välillä on kiva tehdä supersimppeliä ruokaa ja vielä blogata siitä. Fettuccine all’Alfredo on roomalainen pastaklassikko, joka valmistuu vartissa. Sen kehitti tarinan mukaan vuonna 1914 roomalainen ravintoloitsija Alfredo Di Lelio miettiessään raskaana olevalle vaimolleen ruokaa, jota ruokahalunsa menettänyt nainen ei voisi vastustaa. Voin, kerman ja parmesaanin killerikombo hoiti homman.

MTV Oy, All rights reserved

Vierastan kermaa pastakastikkeessa. En voi sietää liikaa kermaa pastakastikkeessa. Tässä pastassa olennaista on pitää soosin määrä maltillisena. Se vain kuorruttaa pastan, ei lillu lautasen pohjalla. Erilaisiin maitopohjaisiin valmisteisiin nojaava pasta kaipasi mielestäni hiukan raikastusta ja puristin sekaan yhden sitruunan mehut sekä raastoin kuoret. Vastapainoksi vein makua hiukan syvemmälle ja annoin sävyä muskottipähkinällä. Tuloksena loistava lohturuoka, joka toimii täydellisesti väli- tai alkuruokana tai ”suomalaisittain” nautittuna joko kana- tai kalafileen tai leikkeen kera. No, itse vedin sitä kulhollisen pääruokana. Mukaan sopii myös kaikenlaisia kasviksia ja yrttejä. Tätä on helppo tuunata ja käyttää tähteiden pohjana.

Pastalaatuna toimii ihan parhaiten tuorepasta. Kuivapastana homma pelittää hienosti munapitoisen tagliatellen kanssa. Roomassa sitä kutsutaan fettuccineksi, muualla tagliatelleksi.

Fettuccine all’Alfredo con limone

4-6:lle alku- tai väliruoaksi, 2-3:lle lohtupääruoaksi

400 g tagliatellea (johon käytetty munaa) tai tuorepastaa

1 dl kermaa

50 g pehmeää voita

2 dl parmesaania raastettuna + loppusilaukseen

1 sitruunan mehu

1 sitruunan raastettu kuori

hitusen muskottipähkinää

koristeluun lehtipersiljaa tai rucolaa

suolaa

mustapippuria

Laita pasta keittymään runsaaseen suolattuun ja kiehuvaan veteen pakkauksen ohjeen mukaisesti. Hyvä suolasuhde on 1 rkl karkeaa merisuolaa / 1 l vettä / 100 g pastaa. Kun pasta on al dente, ota hiukan keitinvettä varoiksi talteen, jos koostumusta tarvii notkistaa.

Sulata voi kattilassa. Lisää sekaan kerma, sitruunamehu ja -raaste sekä parmesaaniraaste. Sekoita tasaiseksi. Mausta muskotilla, suolalla ja mustapippurilla. Sekoita yhteen pastan kanssa. Ripottele pinnalle persiljaa ja parmesaania. Tarjoile.

Lisää aiheesta:

Pasta Alfredo kolmeen tapaan. Kermainen pasta toimii myös kanalla.Penne alla vodka - runsas, maukas ja simppeli pastaSaag Paneer - intialainen pinaatti-parsakaalikastike juustolla Salmorejo - paksu, viileä tomaattikeitto AndalusiastaGratinoitu pastavuoka - italialainen makaronilaatikkoPastaklassikko: Cacio e Pepe
italialainenkermaklassikkoruokaklassikoparmesaanipastapastaklassikkopastareseptireseptiroomalainenvoi

Tuoreimmat aiheesta

italialainen
  • 29.11.201909:11
    pasta

    Italialainen makaronilaatikko – maistuu tämäkin koko perheelle

  • 28.11.201909:40
    Marsala-kana

    Marsala-kana – helppo, nopea ja herkullinen

  • 22.11.201909:21
    talviruoka

    Pastaa linsseillä – jumalattoman hyvä ja syvä talviruoka

  • 04.11.201913:50
    simpukat

    Spaghetti alle vongole – simpukkapasta on lempiruokani ja näin se pitää tehdä

  • 01.11.201913:39
    osso buco

    Karitsa-osso buco – talven upea lämmittäjä