Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Pakastealtaiden uusi hittituote loppui kaupoista

Franui-hyllyt ammottavat tyhjyyttään kaupoissa.
Franui-hyllyt ammottavat tyhjyyttään kaupoissa.MTV
Julkaistu 25.05.2025 17:32
Toimittajan kuva

Wenla Wallin

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Hittituotteen suosio yllätti kauppiaat.

Suklaaseen dipatut pakastevadelmat ovat nousseet Suomessakin suureksi somehitiksi. Tuotteen suosio on ollut niin valtaisaa, että kauppojen hyllyt ovat viime aikoina ammottaneet tyhjyyttään. 

MTV Uutiset kävi useammassa helsinkiläisessä ruokakaupassa toteamassa tilanteen. Kauppiaat vahvistivat aiemmin myös Helsingin Sanomille ja Iltalehdelle Franui-vadelmien suosion päässeen yllättämään, minkä vuoksi tuote on päässyt loppumaan.

Mikä ihmeen Franui?

Noin seitsemän euroa paketilta maksava Franui-jälkiruoka sisältää 150 grammaa suklaalla kuorrutettuja pakastevadelmia. Tuotepakkaus muistuttaa jäätelöpakettia, ja tuotetta voikin löytää kauppojen pakastealtaista. 

Suklaavadelmat sulatetaan ennen niiden nauttimista. Tämän jälkeen ne säilyvät myös useamman päivän jääkaapissa.

Franui on espanjalainen yritys, ja vadelmatkin tulevat Espanjasta. Tästä on herännyt keskustelua, ovatko ulkomaiset pakastevadelmat sopivia syötäviksi sellaisenaan.

Lue myös:

Tiesitkö? Pensas- ja metsämustikalla oleellinen ero – näitä marjoja suomalainen ravitsemusterapeutti suosittelee erityisesti syömään

Elintarviketurvallisuutta säätelee laki

Ruokavirasto suosittelee kuumentamaan ulkomaiset pakastemarjat ennen niiden syömistä ruokamyrkytysriskin vuoksi. 

– Suositus on annettu, koska ulkomaiset pakastemarjat ovat aiheuttaneet toistuvasti ruokamyrkytysepidemioita, sanoo Ruokaviraston mikrobiologisen elintarviketurvallisuusyksikön erityisasiantuntija Elina Leinonen.

Elintarviketurvallisuutta säätelee laki, jonka mukaan markkinoille ei saa laittaa elintarvikkeita, jotka eivät ole turvallisia.

– Elintarvikealan toiminnassa yleisestä suosituksesta ulkomaisten pakastemarjojen kuumentamisesta on mahdollista poiketa, jos toimijalla on muita riskinhallintakeinoja, joilla hallitaan mahdollisen noroviruksen esiintyminen, sanoo erityisasiantuntija Tuula Koimäki Ruokaviraston mikrobiologisen elintarviketurvallisuusyksiköstä.

Lue myös: Löytyykö pakastimestasi jauhelihaa? Älä tee tätä virhettä

Ruokavirasto ei ota kantaa yksittäisiin tuotteisiin

Ruokavirasto ei tunne Franui-vadelmien valmistusprosessia eikä pysty ottamaan kantaa yksittäisen valmiin tuotteen elintarviketurvallisuuteen.

Koimäki sanoo kuitenkin kyseisen tuotteen olevan EU-alueella tuotettu, jolloin sitä koskee samat velvollisuudet noudattaa lainsäädännön vaatimuksia valmistaa turvallisia elintarvikkeita ja mahdollisesti kertoa pakkausmerkinnöissä niiden turvallisesta käytöstä. 

– Kyseinen tuote on pakkausmerkintöjen mukaan tarkoitettu syötäväksi sellaisenaan, Koimäki lisää.

Lue myös: Pahoja saatavuushaasteita: Suosikkituotteesta on nyt pulaa ruokakaupoissa

Katso myös: Mikä on markettien paras tumma suklaa?

7:38Mikä on markettien paras tumma suklaa?Halpa vastaan Kallis -ohjelmassa maistellaan tummia suklaita.

Lisää aiheesta:

Muista tärkeä asia, jos ostat nyt pakastemarjojaKarmea löytö kuivatusta taatelista – "Eivät mitään hauskoja aineita"Lauantaimakkaran myynti lopetettiin, palauteryöppy yllätti valmistajan täysin – klassikkotuotteisiin kajoaminen menee suomalaisilla tunteisiinKuluttaja: Teksti kaupan paistopisteellä hämmensi suomalaisasiakkaan: "Eikö ole harhaanjohtavaa?"Ovatko siniset Dipper-patukat oikeasti vaarallisia? Karkkikohu lässähti Espanjassa jo vuonna 2018 – riskit tyrmätään: "Ei voi pitää paikkaansa"Tiedätkö, mitä mystinen kirjain Fazerin laskiaispullapakkauksessa tarkoittaa? Paljastaa herkuista huolestuttavan seikan
IlmiötRuokaMarjatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ilmiöt
  • Eilen18:59
    Matkailu

    Päätön matkustustrendi leviää sosiaalisessa mediassa – uskaltaisitko kokeilla?

  • Eilen14:34
    Sosiaalinen media

    Oxfordin vuoden sana kuvaa raivostuttavaa ilmiötä, johon sinäkin olet luultavasti somessa törmännyt

  • 29.11.11:08
    Black Friday

    Selvitys: Black Fridayssa paljon keinotekoisia alennuksia

  • 26.11.09:02
    Elektroniikka

    Tarkkana joululahjaostoksilla: Verkkokauppa.com listasi taas tuotteet, jotka aiheuttivat pettymyksen

  • 21.11.12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata