Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Noin 10 euron löytö Alkosta! Asiantuntijat valitsivat parhaan roseeviinin 2024

Viinilehden Vuoden roseeviini 2024 -kilpailun kärkikolmikko tulee Saksasta.
Viinilehden Vuoden roseeviini 2024 -kilpailun kärkikolmikko tulee Saksasta. Shutterstock/Viinilehti
Julkaistu 12.06.2024 14:00

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Viinilehden parhaat roseeviinit vuodelle 2024 on valittu. Kurkkaa kärkikolmikko!

Parhaat roseeviinit vuodelle 2024 on valittu Viinilehden perinteisessä kilpailussa. 

Viinilehden Vuoden roseeviinien valintaa varten tuomaristo, Juha Berglund, Pia Nisén, Antti Rinta-Huumo ja Tomi Salonen, maistoivat sokkona lähes sata Alkon vakio- tai tilausvalikoiman viiniä, jotka maahantuojat olivat ilmoittaneet kilpailuun. Pullohinnan yläraja oli 30 euroa. Viinit maistettiin ja arvioitiin sokkona useassa esikarsintatastingissa, joista finaalipöydän sokkomaistoon päätyi 27 viiniä. 

Tänä vuonna mitalisijoille nousi yllättäen kolme roseeviiniä Saksasta. Kärkikaksikko tulee Pfalzin alueelta. 

Viinilehden Vuoden roseeviini 2024 -kilpailun voittajakolmikko

KULTAA: Ruppertsberger Imperial Rosé 2023, Pfalz, Saksa, 10,49 €

HOPEAA: Villa Wolf Pinot Noir Rosé 2023, Pfalz, Saksa, 12,98 €

PRONSSIA:  Himmel Pink Riesling, Viinitie, Saksa, 14,99 €

Lue myös: Luulitko sinäkin, että roseeviinit valmistetaan näin? Asiantuntija murtaa myytit: "Täyttä puppua"

Voittajaviini kympin löytö

Vuoden roseeviini on raikas ja viehkeän marjainen Ruppertsberger Imperial Rosé 2023, joka on valmistettu Dornfelder- ja Lemberger-lajikkeista. Se hurmasi tuomariston puhdaspiirteisellä eloisuudellaan ja harmonisuudellaan. 

– Kypsän marjainen ja viehkeän puhdaspiirteinen tuoksu, jossa on mansikkaa, kirsikkaa, vadelmaa ja punaherukkaa. Lähes kuivasta mausta löytyy tuoksun aromien lisäksi sitruksisuutta, kukkaisuutta ja kypsän punaisen omenan vivahteita. Tyylikäs hapokkuus ryhdittää suutuntumaa. Tasaisen herkullinen ja viehättävän marjainen jälkivaikutelma nostaa veden kielelle, tuomaristo kuvaili voitttajaviiniä.

Tuomariston mukaan 10,49 euroa maksava voittajaviini on todellinen löytö ja hinta-laatusuhteeltaan erinomainen. Viiniasiantuntijat suosittelevat nauttimaan sen selkeämakuisten, paistettujen tai grillattujen vaaleiden liharuokien tai täyteläisten salaattien kera. 

Hopeaa roseeviinikisassa sai viime vuoden voittajan uusi vuosikerta, hersyvän vadelmainen, mansikkainen ja yrttinen Villa Wolf Pinot Noir Rosé 2023. Pronssia sai rieslingin ja pinot noirin sekoitus Himmel Pink Riesling, jonka mineraaliset, punaherukkaiset ja vadelmaiset aromit korostuvat kieltä kutittelevan pirskahtelevuuden ansiosta.

Tarkemmat arviot viineistä voit lukea Viinilehden sivuilta.

Lue myös: Nyt niitä saa! Kohujuomien myynti alkoi – K-kaupasta ostettiin tunnin aikana tasan yksi tuote
 

Lisää aiheesta:

Parhaaksi valittu roseeviini maksaa alle 15 euroa: "Kilpailujen kestomenestyjä"Vuoden 2025 parhaat hanaviinit on valittu – voittajajuomat selvitettiin sokkonaParas roseeviini irtoaa Alkosta 12 eurolla: Vuoden roseeviini 2022 voitti jo kolmatta kertaa Viinilehden kilpailussaJuha ja Antti maistelivat yli 200 Alkon viiniä: Tässä ovat vuoden 2021 parhaat punaiset ja valkoiset luomuviinitOletko maistanut? Vuoden 2021 paras roseeviini on valittu – kärkikolmikossa mukana yllättäjäParas valkoviini 2021 on valittu: 15 euron valkkari yllätti Viinilehden kokeneen tuomarikaksikonkin täysin
ViinitJuomatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Viinit
  • 25.10.17:24
    Viiden jälkeen

    Onko hyvä viini nahkaista, notkeaa vai antavaa? Saku Tuominen: "Aivan sietämätöntä horinaa"

  • 24.10.17:32
    Ruoka

    Näitä juustoja suomalaiset nyt himoitsevat – nappaa vinkit täydelliseen juustolautaseen

  • 17.10.14:32
    Juomat

    Tässä on "Alkon paras punaviini" – voittaja valittiin 250 pullon joukosta

  • 26.9.17:03
    Juomat

    Viini, joka trendaa nyt todella vahvasti – oletko maistanut?

  • 25.9.17:14
    Juomat

    Suomalaiset sortuvat yhteen virheeseen viiniostoksilla: "Olemme vähän Big Mac -kansaa"