Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Näin loihdit Viiden jälkeen -ohjelmassa nähdyn ruokavaikuttaja Hanna Gullichsenin tekemän shaksukan

4:49Hanna Gullichsen näyttää, kuinka kaapin perustarvikkeista syntyy herkullinen shaksuka
Julkaistu 26.03.2020 18:58
Toimittajan kuva

Ismo Puljujärvi

ismo.puljujarvi@mtv.fi

Kokki, ruokavaikuttaja Hanna Gullichsenin mielestä tomaattinen shaksuka on sopiva ateria poikkeustilanteessa, koska sen voi nauttia seuraavana päivänä vaikka pastan kera. 

Kokkina ja ruokavaikuttajana tunnetuksi tullut Hanna Gullichsen kertoo MTV Uutisten haastattelussa, ettei ole hamstrannut ruokatarvikkeita koronatilanteen aiheuttaman poikkeustilan vuoksi. Ostoskassiin on sujahtanut tuttuun tyyliin samoja asioita kuin aina ennenkin. 

– Yritän käyttää niitä tarvikkeita, joita jo on entuudestaan kaapissa, Gullichsen toteaa. 

Monissa perheissä on totuteltu viime päivinä siihen, että vanhemmat ovat etätöissä kotona ja lapset ovat siirtyneet kotiopetukseen. Tämä on tarkoittanut myös useita yhteisiä ruokahetkiä, joka tarjoaa vanhemmille mahdollisuuden osallistaa lapset mukaan ruoanlaittoon. 

– Esikoiseni on 12-vuotias ja auttaa minua keittiössä. Hän pilkkoo ja kuorii vihanneksia sekä vie roskat ulos. Tämä on todella hyvää oppia hänelle ja tätä olisi pitänyt tehdä jo aikaisemmin, Gullichsen kertoo. 

Tomaattinen shaksuka on näppärä ateria koko perheelle 

Tarvitset: 

3 rk oliiviöljyä tai nokare voita 
1 salottisipuli 
3 valkosipulinkynttä 
1 paprika (suippopaprika tai tavallinen)
1 tl juustokuminaa 
1 tl chilihiutaleita 
mustapippuria 
suolaa tarpeen mukaan 
100 g pakastepinaattia 
2 tölkkiä tomaattimurskaa tai tölkkitomaatteja 
3 kananmunaa 

Hienonna sipuli, valkosipuli ja paprika. Kuumenna öljy paistinpannussa, lisää sipulit ja paprika ja anna pehmetä pannulla reilulla keskilämmöllä viitisen minuuttia. 

Lisää mausteet, lisää suolaa tässä vaiheessa vaan hieman ja lisää loppuvaiheessa oman maun mukaan.  Lisää pannulle säilyketomaatit ja pakastepinaatti, sekoita ja kiehauta. Anna pöristä keskilämmöllä 10-15 minuuttia, kunnes seos keittyy kasaan hieman.  

Riko kananmunat shaksukan joukkoon, tee munia varten paistinlastalla pienet kolot.  Peitä paistinpannu kannella ja anna hautua miedolla keskilämmöllä viisi minuuttia, tai sen aikaa, kun kananmunat ovat hyytyneet sinun makuusi sopiviksi.  Viimeistele shaksuka ranskankermanokareilla ja basilikalla, tarjoa leivän tai riisin kera. 

Resepti: Hanna Gullichsen

Lisää aiheesta:

"Tämä oli hitti!" – rapea nuudeliomeletti maistuu koko perheelleJamie Oliver ylistää unohtumatonta pastavuokaa – lihapullat tomaattikastikkeessa yllättävällä tavalla: "Sinun täytyy kokeilla tätä"MTV Viiden jälkeen: Valmista kattilallinen samettista fenkolikeittoa Hanna Gullichsenin reseptillä”Viikon eväät kertaheitolla” – Hannan nerokas lasagne on hyvää ja superhalpaaKiireisen ihmisen helppo proteiiniherkku: Munaresepti, jota täytyy kokeilla!Linssi-kaalilaatikko - pakkaspäivän lämmittäjä
Viiden jälkeenMakujaRuoka

Tuoreimmat aiheesta

Viiden jälkeen
  • 19:23
    Ikääntyminen

    Eliniän kasvu hidastuu – ennusteet satavuotiaaksi elämisestä uusiksi

  • 18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys

  • Eilen20:55
    Pekka Strang

    Pekka Strangilta paljastus uutuuselokuvan kulisseista: "Se johti siihen, että loppupäässä ohjaaja piti korvatulppia"

  • ma19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • 14.9.13:45
    Näkö

    Ikänäkö on ikääntymiseen liittyvä normaali ilmiö: Nämä merkit kertovat, että laseille on tarvetta