Isokyröläinen Kyrö Distillery -tislaamo ja Moomin Characters ovat luoneet yhteistyössä ruisviskin. Muumi-viskiä ei kuitenkaan tulla näkemään kuluttajamyynnissä.
Videolla: Kansa vaati ja juomavalmistaja toteutti – aneltu Muumi-limu vihdoin kauppoihin.
Isokyröläisen Kyrö Distilleryn ja Moomin Charactersin yhteistyönä syntynyt Our Sea Malt -ruisviski juhlistaa Muumien 75-vuotiasta taivalta. Erikoispullote ei tule kuluttajamyyntiin, sen sijaan viskin avulla kerätään varoja Itämeren hyväksi: yhteensä kuusi pulloa ruisviskiä huutokaupataan maineikkaassa Lauritzin huutokaupassa. Ensimmäiset kaksi ovat huudettavissa 18. lokakuuta. Myyntituotot ohjataan kokonaisuudessaan #MEIDÄNMERI-kampanjaan.
– On suuri kunnia tehdä yhteistyötä kaikkien rakastamien Muumien kanssa ja upeaa, että huutokaupattavien pullojen kautta pääsemme tekemään konkreettisia tekoja Itämeren hyväksi, sanoo Kyrö Distilleryn toimitusjohtaja Miika Lipiäinen.
