Uudet maut ovat harvinaista herkkua. Sellaiset kokonaan uudenlaiset, joita ei voi verrata heti toiseen. Sellainen pelmahti lautaselle, kun kokkailin saamastani Andalusian auringossa - kulinaristiretkiä Jerezistä Jerusalemiin -kirjan arvostelukappaleesta.
Musakhan on perinteinen palestiinalaisruoka, jota pidetään usein myös valtion epävirallisena kansallisruokana. Enkä ihmettele suosiota. Vaikka maku oli minulle uusi, se ei ollut ”vaikea” - päinvastoin, erittäin herkullinen. Ruoka on varsin helppo tehdä, vaikka aikaa täytyykin varata reilu tunti. Siitä vajaa puolet on aktiivista kokkausta, loput lempeää hauduttelua. Oma ruoanlaitto kesti hitusen pitempään, koska tein samalla myös annoksen pohjana olevat pitaleivät. Nekin ovat helppoja leivottavia. Sekoita ainekset, anna kohota, pilko palasiksi, kauli, kohota ja paista. Homma hoituu alusta loppuun reilussa tunnissa ja lopputulos on aivan muuta kuin kaupan kuivakkaat valmisleivät.
ITSE KIRJA on tavallista herkullisempi annos aurinkoisen keittiön anteja. Andalusian auringossa -blogia pitävän Erja Ariela Säkkisen kirjaan tuoma makumaailma on maanläheinen ja lämminhenkinen singahdellen Espanjasta Lähi-itään koukaten Kreikan kautta. Tarjolla on aimo annos tapaksia ja mezejä, juuri sopivan eksoottisia pääruokia meren antimista ja laitumelta sekä mielenkiintoinen kattaus makeita herkkuja. Kun mukaan höystetään fiiliksiä ja matkavinkkejä ruokien alkulähteille, toivoisin kanteen varoitusta matkakuumeen tarttumisesta. Reseptien taso ja tekoaika vaihtelevat paljon, mutta seurailevat pitkälti samaa kaavaa kuin oma ruoanlaittonikin rytmittyy. Arjessa hiukan nopeampaa ja vapaapäivinä rauhassa ajan kanssa. Tästä kirjasta tulen kokkaamaan useasti ja ottamaan viitteitä omiin sovelluksiin.
KIRJA-ARVONTA! Tämän aurinkoisen opuksen voi voittaa myös omaksi. Arvonta tapahtuu Facebookissa, tarkemmin täällä. Käy heittämässä suosikkisi Välimeren alueen keittiöistä ja olet mukana arvonnassa, joka suoritetaan ma 27.3.17 klo 21.



