Grillikioskien listoilta löytyy ainakin pari kaupunkien nimikkotuotetta; hampurilainen ja porilainen. Viikko SuomiAreenassa alkaa olla täynnä ja nyt on aika selvittää, miten porilainen oikein syntyy.
Suuntaan Porin keskustassa Grilli Poriin, joka on palvellut Porin nälkäisiä jo kolmekymmentä vuotta. Pitkään työpäivään valmistautuva Lauri Kuronen on jo kolmannen polven grillimestari. Laurin isoäiti aloitti savotan ja isä jatkoi peräti 28 vuotta.
– Porilaisia on tehty alusta alkaen.
Sitten grilli kuumaksi ja töihin.
– Ensin otetaan kaksi tavallista paahtoleipää ja laitetaan grilliin paahtumaan. Sitten tällainen tukeva palanen jahtimakkaraa. Pakettiin kuuluu ketsuppia, sipulia, sinappia, tuorekurkkua, salaattia, hieman majoneesia ja valkosipulikastiketta. Tosi moni toivoo perinteistä mallia, jossa väliin tulee kurkkusalaattia, sinappia, sipulia ja ketsuppia, Lauri kertoo.




