Poimitko sinäkin Fazerin Amerikan pastilleja -pussista aina oranssit pastillit suuhusi? Turhaan, sillä makuero onkin vain päässäsi.
Mikä väri on suosikkisi Fazerin Amerikan pastilleja -karkkipussista? Suurin osa ihmisistä tuntuu liputtavan silmää räpäyttämättä oranssin pastillin puolesta, mutta seuraavan kerran pastilleja kannattanee maistaa silmät kiinni.
Saimme nimittäin vihiä siitä, että pussin kaikki pastillit, niin lilat, vihreät kuin oranssitkin, ovat itse asiassa kaikki samanmakuisia. Koska monen mielipide oranssin karkin ylivoimaisuudesta on järkkymätön, selvitimme asian sieltä, missä totuus tiedetään.
– Näin tosiaan on. Kaikissa pastilleissa on ihan sama maku ja yllättäen se maku on vielä kirsikka, paljastetaan Lappeenrannan tuotekehitysosastolta Fazer Makeisten viestintäjohtaja Liisa Eerolan mukaan.
