Kova kysyntä, myöhäinen kypsyminen ja sadon niukkuus ovat aiheuttaneet eteläiseen Suomeen mansikkapulan.
Lehdissä on viime päivinä kirjoiteltu kesän niukasta ja myöhään kypsyneestä mansikkasadosta, mikä on aiheuttanut ainakin Etelä-Suomessa melkoisen hamstrausbuumin. Supermarketeissa joudutaan monin paikoin myymään jo puolen päivän jälkeen ei-oota, kun mansikkalaatikoita jonotetaan heti kauppojen avatessa ovet aamuvarhain.
Hedelmä- ja marjainviljelijäliiton mukaan mansikoiden pääsato alkaa olla Etelä-Suomessa jo hiipumassa ja nyt odotellaan pääsadon jälkeen kypsyvää, niin sanottua sadonajoitusmansikkaa. Talvivauriot sekä alkukesän hallat ja runsaat sateet kuitenkin laskevat satotoiveita. Mansikkapulaa podetaan myös muun muassa Kymenlaaksossa, Pyhtäällä.
– Täällä on aivan sama ongelma. Ei pystytä toimittamaan niitä marjamääriä, mitkä nyt menisi kaupaksi. Ei millään. Jysyntä on valtava ja marjoja ei tule. Pääsato alkaa hiipua. Tämän kevään istutuksista alkaa kohta tulla hieman uutta satoa, mutta ei se varmaan riitä kysyntää vastaamaan, kommentoi Drockilan mansikoiden Rune Drockila.
Alennusmyyntejä ei nähdä – hinnat nousevat
Sadonajoitusmansikkaa myydään monilta tiloilta pitkälle elokuun puolelle saakka, mutta alkusyksyn alennusmyyntejä on turha odottaa.
– Polkumyyntitarjouksia ei ole ollut oikein missään, mitä joinain vuosina on nähty. Se on ihan selvä, ei ole mitään tarvetta sellaiseen. Tai sitten on joku tyhmä, jos niin tekee, Drockila nauraa.
Drockilalla ja monella muullakin mansikkakojulla kotimaisen mansikan hinta on vakiintunut viiteen euroon litralta. Siitä hinnat eivät tule enää Drockilan mukaan putoamaan.
– Nyt päinvastoin alkaa hinnat nousemaan. Laatikko on ollut meillä 30-32 euroa ja sekin on ollut vähän turhan halpa hinta tänä vuonna.
Normaalina vuosina mansikan myynti etenee rauhallisen tasaisesti alkukesästä ja ilman marjoja jäävät vain mattimyöhäset. Tänä vuonna kaikki mansikoita himoitsevat ova asialla samaan aikaan, koska mansikoita ei ole saatu aiemmin.
