Tässä helppo ja nopea taiwanilainen resepti arkeen. Inkiväärin säpäkkyys ja paahdetun seesamiöljyn silkkinen syvyys muodostavat herkullisen tasapainoisen kombon mehevän broilerin kanssa.
Perinteiseen versioon ei tule sieniä, mutta kun kerran mustatorvisieniä oli jääkaapissa, laitoin ne mukaan. Voit käyttää mitä tahansa ruokasieniä niiden tilalla. Tai jättää ne pois.
VINKKI! Oikeasti ruokaan käytetään mietoa ja aavistuksen makeaa kiinalaista Shaoxing-riisiviiniä, mutta mikäli haluat korvata sen perinteisemmällä juomalla, käytä kuivaa sherryä tai kuivaa valkoviiniä. Sherry on paras korvike ja edullinenkin. Mmm... sherry... pitäis nauttia sitä useammin.
VINKKI 2! Tämän kanssa toimii niin vehnänuudelit kuin keitetty tai höyrytetty riisi. Menköön vaikka riisinuudelitkin.
Ma You Ji - kanaa seesamiöljyssä
3-4 hlölle
500 g broileria (käytin reisipaloja eli "paistia", fileekin käy, mutta menee helpommin kuivaksi)
kasviöljyä, esim. rypsi tai auringonkukka
kourallinen sieniä, siivutettuna
5 cm pala inkivääriä, ohueksi siivutettuna
3 kevätsipulia, ohueksi viipaloituna, säästä yhden siivut koristeluun
pieni loraus shaoxing-viiniä (tai kuivaa sherryä tai kuivaa valkoviiniä)
3 dl kanalientä
0,5 dl seesamiöljyä
1 rkl soijaa
suolaa
mustapippuria100 g vehnänuudeleita

