Alun perin Porvoosta liikkeelle lähtenyt Smaku-ruokatapahtuma järjestetään tänä vuonna jo toistamiseen myös Naantalissa. Katso videolta, millaisia herkkuja Naantalin Smaku-tapahtumassa on tarjolla.
Kerroimme viime elokuussa porvoolaisen Laura Pulkkisen alkuunpanemasta Smaku-ruokatapahtumasta. Ajatus Porvoon omasta ruokatapahtumasta syntyi vuonna 2015, kun Visit Finland julkaisi Suomen ensimmäisen ruokamatkailustrategian.
Porvoon kaupunki ymmärsi, että "hei, meillä on ravintoloita, mutta haluttaisiin vielä paremmin tuoda esille, että mitä ja millaisia ne ovat". Haluttiin nostaa porvoolaista ruokakulttuuria esille, Smakun tapahtumakoordinaattorina alusta saakka mukana ollut tuottaja Laura Pulkkinen avasi tapahtuman syntyä MTV:lle.
Pyörät lähtivät pyörimään ja mukaan järjestelyihin liittyi useita tahoja. Ensimmäinen Smaku-tapahtuma järjestettiin lopulta Porvoon Grandissa elokuussa 2016. Triangeli-matkailuhankkeessa tuolloin tuottajan työskennellyt Laura Pulkkinen kertoo, ettei ennakkoon osattu yhtään aavistaa, millaiseksi ilmiöksi tapahtuma lopulta kasvaa.
– Ensimmäiseen tapahtumaan saimme mukaan jo 14 ravintolaa. Oli jännää, kun ei yhtään tiennyt etukäteen, tuleeko tapahtumaan ketään ja kiinnostaako se ketään. Kysmymysmerkki oli myös, miten ravintolat selviävät tiloissa, joissa terveysviranomaisten ohjeistuksen mukaan ei saa kokata ruokaa. Kaikki piti valmistella etukäteen.


