Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kuolema kastikkeella - pirun tulinen salsa

MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 14.07.2015 20:00

Olen mielestäni tulisen ruoan ystävä, mutta hyväksyn, jos joku chilifriikki sanoo vastaan. Olen järkevän tulisen ruoan ystävä. Tulisuudelle täytyy aina löytyä peruste, joka ei saa olla tulisuus. Ruoassa kyse täytyy olla aina mausta kokonaisuudessaan. Ei pelkästä poltosta, joka peittää muut osaset. Suomalainen chilikulttuuri on vielä alkutekijöissään, minkä paljastaa perusmarketin tarjonta. ”Punainen chili” on yleisin ja yleensä ainoa lajike. Bulkkichilin tulisuutta ei voi tietää ennen maistamista. Joskus se on melkeinpä makeaa, joskus taas kielenkärkeä kihelmöi monta minuuttia pientä palaa maistaessa. Kun marketti vähän panostaa, miedon chilin viereen isketään habaneroa. Itse nauttisin eniten juuri näiden välillä olevista tulisuuksista. 

MTV Oy, All rights reserved

Valikoiman takia olenkin vielä melko noviisi erilaisten chililajikkeiden suhteen. Itse olen kasvatellut niitä hiukan vaihtelevalla menestyksellä. Toivotaan taas parasta tänä kesänä. Monta versoa on kasvamassa. Marketteihin kaipaisin silti eniten kuivattuja mietoja Poblano-chilejä, joita kutsutaan anchoiksi. Niillä saa ruokiin hienon eksoottisia ja tummempia sävyjä kuin tuorechileillä. Ennen juhannusta löysin ensimmäistä kertaa Poblanoja marketin hevi-osastolta. Lajikkeita oli tarjolla muutenkin ja pussiin kertyi viittä laatua.

Ja siksipä sattui jackpot kohdalle, kun haaveilemaani chimachangaan eli uppopaistettuun burritoon valmistettiin pirun tulinen soosi, jota kuvaa parhaiten sen nimi, Kuolema kastikkeella. Shay Olan Meksikolaista meksikolaisittain -kirjan resepti tuntui ellei oikeasti tappavalta, niin kidtukselta joka tapauksessa. tein siitä oman versioni, jonka tulisuutta säädin mieleisekseni tai oikeammin juuri omaa kipurajaa kolkuttelevaksi. Tuli samalla superhyvä dippi nachoille. Laitan tähän molemmat versiot.

VINKKI! Mökiltä ei löytynyt sauvasekoitinta, jolla soosin olisi saanut sileäksi, joten nautin sen karkeana ja veikkaan, että se on jopa parempaa niin. Kunhan tulisimmat chilit on hienonnettu todella pieneksi, ettei tulipommeja iske suuhun. Muista suojakäsineet tulisimpia chilejä käsitellessä! En viitsi kertoa omakohtaisia kauhutarinoita…

Älä laita kaikkia chilejä kerralla lopulliseen seokseen, vaan maistele välillä ja säädä tulisuus mieleiseksi.

VINKKI 2! Tsekkaa meksikolaisreseptit, joiden kanssa tätäkin salsaa voi nautiskella.

Kuolema kastikkeella

5 dl

KIRJAN VERSIO:

400 g tomaatteja, halkaistuina

2 rkl sokeria

1 rkl suolaa

1 punasipuli, paloiteltuna 4 osaan

1 kokonainen valkosipuli

10 scotch bonnet -chiliä, eri värejä

5 kuivattua habaneroa

2 kuivattua anchoa

25 g tuoretta korianteria

3 limetin mehu

tilkka sherryviinietikkaa tai valkoviinietikkaa

3 cl tequilaa

20 linnunsilmächiliä (rawit)

OMA INHIMILLINEN VERSIO:

400 g tomaatteja, halkaistuina

2 rkl sokeria

1 rkl suolaa

1 punasipuli, paloiteltuna 4 osaan

1 kokonainen valkosipuli

4 habaneroa

ripaus chilimurskaa

2 kuivattua anchoa

25 g tuoretta korianteria

3 limetin mehu

tilkka sherryviinietikkaa tai valkoviinietikkaa

3 cl tequilaa

5 linnunsilmächiliä (rawit)

Kuumenna uuni 180 asteeseen. Asettele tomaatit sisuspuoli ylöspäin paistovuokaan. Ripottele sokeri ja suola tasaisesti niiden päälle. Lisää punasipuli, valkosipuli ja scotch bonnet (tai habanero) -chilit ja paista uunissa noin 45 minuuttia tai kunnes pinta on selvästi mustunut.

Tällä välin paahda anchoja (ja kuivattuja habaneroja) kuivalla paistinpannulla kovalla lämmöllä, kunnes ne alkavat tuoksua ja tummua. Kääntele chilejä, jotta ne paahtuvat kevyesti kaikilta puolilta, mutta älä anna niiden palaa. Täytä kulho lämpimällä vedellä ja siirrä chilit siihen likoamaan 20-30 minuutiksi. Jos chilit kelluvat pinnalla, paina ne veden alle pienen lautasen avulla. Kun chilit ovat pehmenneet, valuta liotusvesi ja ota se talteen. Poista chileistä kannat ja siemenet.

Mittaa korianteri, limettimehu, viinietikka, tequila ja linnunsilmächilit tehosekoittimeen ja soseuta tasaiseksi (tai pilko chilit todella pieneksi ja jätä seos raffimmaksi).

Kun vihannekset ovat paistuneet, poista ne uunista ja jätä jäähtymään. Purista paistetun valkosipulin sisus kuorestaan ja lisää se tehosekoittimeen. Laita tehosekoittimeen myös paistetut tomaatit, punasipuli ja scotch bonnet (tai habanero) -chilit. Lisää joukkoon vielä liotetut chilit ja soseuta seos tasaiseksi (tai pilko kaikki pieneksi ja jätä kastike raffimmaksi). Lisää tarvittaessa chilien liotusvettä.

MTV Oy, All rights reserved

Lisää aiheesta:

Lahmacun-vegeburgeriKung Pao - kiinalainen klassikko kanasta, maapähkinöistä ja chilistäKalatacot habanero-salsallaThai-henkiset kalapihvit ja kurkkurelissiKana vindaloo - poppaa intialaistaChili con carne - syviä makuja Meksikon lämmöstä
chilidippikastikekasvisruokalisukemeksikolainenreseptisalsatexmexvegaanivegaaniruoka

Tuoreimmat aiheesta

chili
MTV Oy, All rights reserved
  • 12.09.201915:10
    pulled pork

    Hedelmäiset nyhtöpossutacot pikkelöidyn chilin ja sipulin kera

  • 28.03.201906:30
    thai

    Nuudeliwokki jauhelihalla, katkaravuilla ja yrteillä thai-tyyliin

  • 14.03.201921:01
    kiinalainen

    Sichuanilainen kana-nuudeliwokki chiliöljyllä

  • 31.01.201920:05
    pasta

    Lihaisan tulinen Pasta Diavolo - täydellinen pakkaspäivän pasta

  • 23.12.201820:49
    kiinalainen

    Kung Pao - kiinalainen klassikko kanasta, maapähkinöistä ja chilistä