Erä Kopparbergin Hard Seltzer -juomaa vedetään myynnistä, koska ainesosaluettelosta on jäänyt pois oleellinen maininta.
Kopparberg Oy tiedottaa saaneensa kuluttajapalautetta koskien Kopparberg Hard Seltzer Black Cherry 5,0% ABV -juomasekoitustölkeistä, koskien tuotteen aromia ja makua.
Poisvedettävän tuotteen tiedot ovat:
Tuote: Kopparberg Hard Selzer Black Cherry 5,0% ABV juomasekoitus
Pakkaus: tölkki 33 cl
EAN: 7 393714 646507
Tölkin pohjassa oleva eräkoodi: PD10JUN2021 / BB08DEC2022
– Tutkittuamme asiaa on valitettavasti käynyt ilmi, että kyseisen erän juoma sisältää aspartaamia, jota käytetään vastaavassa mansikan makuisessa Kopparberg Hard Seltzer-juomasekoituksessa, yritys tiedottaa.
Tämän vuoksi tuote-erästä tehdään nyt takaisinveto. Kopparbergin mukaan kyseisestä erästä on kaiken kaikkiaan 540 tölkkiä edelleen toimitettu varastosta pääasiassa K-ryhmän kauppoihin.
– Kopparberg Hard Seltzer Black Cherry-juomasekoitus ei normaalisti sisällä aspartaamia, joten tölkeissä ei ole merkintää fenyylialaniinin lähteestä. Sen vuoksi keräämme nyt takaisin vielä markkinoilla olevat tölkit, joiden parasta ennen päiväys on 08.12.2022.
