Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kokonaisena grillattu kala sitruunan ja tillin kera

MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 26.07.2014 18:13

Olen tänä vuonna päässyt kunnolla kalan makuun. Se on pitkäjänteisen työn tulos, koska vielä muutama vuosi sitten en pitänyt fisuista lainkaan (aiheesta tarkemmin). Siedätin, siedätin ja siedätin. Vaimon lanseeraama kalaperjantai oli toimiva konsepti. Vieläkään en pidä silakoista, mutta eiköhän makuaisti nekin tule vielä sulattamaan. Savustetut muikut upposivat suuhun yllättävän helposti. 

Kesällä hurahdin kokonaisena grillattuun kalaan. Helppoa ja herkullista. Kokonaisena kypsentäminen on ilman muuta paras metodi ja pöytään kannettu kala tuo omaa juhlavuutta ateriaan.

Resepti saattaa olla monelle itsestäänselvä, mutta tällaiselle kalanoviisille se toimii erinomaisen hyvin. Ja onnistuu vaikka kuinka askeettisessa ”keittiössä”. Tein homman muutenkin helpoksi ja kiedoin kalan folioon. Pintaan ei tule kaunista grilliraidoitusta, mutta käsittely hoituu ongelmitta.

HUOM! Testaa myös muilla yrteillä. Välimerellistä henkeä puhallat kalaan rosmariinilla, timjamilla ja oreganolla.

VIINIVINKKI! Ruokajuomaksi sopii vaikkapa (sponssina saatu) Laroche Sauvignon Blanc de la Chevalière (9,49 eur) tai juuri eilen maistamani Leyda Sauvignon Blanc Lot 4 (12,97 eur).

Kokonaisena grillattu kala sitruunalla ja tillillä

kokonainen perattu kala, esim. lohi, nieriä, kuha

nippu tilliä

luomusitruuna, siivutettuna

fenkolinsiemeniä, jauhettuna

pari nokaretta voita

suolaa

pippuria

Laita grilli kuumaksi (n. 200 astetta). Huuhtele ja kuivaa kala. Laita se folion päälle, jos sellaista käytät. Nosta folion reunoja. Suolaa ja pippuroi kala sisältä. Levitä sisälle tasaisesti myös fenkolijauhetta. Tee pintaan sentin syviä viiltoja. Levitä viiltoa ja rouhi sisään suolaa ja ripottele fenkolijauhetta. Laita kalan sisään sitruunaviipaleita ja tillinoksia. Laita karkeasti hienonnettua tilliä myös pintaviiltoihin sekä ujuta niihin puolikkaat sitruunaviipaleet. Laita pinnalle pari nokaretta voita. Älä kääri foliota kalan ympäri, vaan anna sen levätä folion päällä. Ja sitten grilliin kansi suljettuna. Anna kypsyä kalan koosta riippuen 10-15 minuuttia. Voit testata kypsyyttä myös kalan evästä. jos se irtoaa helposti, on kala kypsä.

Lisää aiheesta:

Spaghetti alle vongole – simpukkapasta on lempiruokani ja näin se pitää tehdäTurskaa herkkusienien kera - ehtaa bistrotyyliä helpollaLomo Saltado - Perun kansallisruoka grillin kauttaHummeri Thermidor - helppoa luksusta, eikä niin kallistakaanSitruunainen, grillattu broilerifilee - helppo ja maukasClams Oreganata - helpot gratinoidut simpukat
grillauskalakalaruokakirjolohikuhalohinieriä
MTV Oy, All rights reserved
MTV Oy, All rights reserved
resepti

Tuoreimmat aiheesta

grillaus
  • 25.07.201909:02
    lisuke

    Parasta grilliruokaa: 30 reseptiä grilliin ja höysteeksi

  • 19.08.201820:24
    taco

    Carne Asada -tacot Pico de Gallo -kastikkeella ja grillattu flat iron steak

  • 17.06.201822:21
    perulainen

    Lomo Saltado - Perun kansallisruoka grillin kautta

  • 27.05.201817:47
    kastike

    Sinappinen olutkastike grillatulle lihalle

  • 19.04.201820:48
    Elektroniikka

    Grillikuume nousee: Suomalaiset hakevat nyt kaasugrillejä ja tonnin Weberiä