Hitiksi noussut Dubai-suklaa voi maksaa maltaita, mutta silti sille on maailmalla kysyntää. Nyt tuote rantautuu laajemmin Suomeenkin.
Kerroimme viime marraskuussa ilmiöksi nousseesta helsinkiläiskaupasta, josta ihmiset jonottavat peräti 30 euroa maksavaa suklaalevyä. Kyseessä on Dubaista lähtöisin oleva herkku, joka yhdistelee suosittua knafeh-jälkiruokaa, pistaasitahnaa sekä suklaata.
– Se täyte on se juttu siinä. Tuotteesta tuli todella iso Tiktok-hitti ja kysyntä oli kovaa. Sitä myydään nyt monessa maassa. Hinta perustuu pistaasitahnaan, koska pistaasi on todella kallista, kertoi Hello America -kaupan markkinointipäällikkö Nicole Lamara MTV Uutisille marraskuussa.
Suklaalevyn hinta vaihtelee valmistajasta, ostopaikasta ja pakkauskoosta riippuen. Kaikista hintavimmat levyt valmistetaan alusta loppuun käsityönä.
Lue myös: Helsinkiläiskaupasta tuli ilmiö – ihmiset jonottavat 30 euron suklaalevyä
"Dubai-suklaa näyttää irvokkaalla tavalla tuloerot"
Ökykallis Dubai-suklaa on herättänyt runsaasti keskustelua meillä ja maailmalla. Ruotsalaislehti Aftonbladetissa ihmeteltiin maaliskuussa, miten nettikaupoissa jopa yli 70 euroa maksava suklaalevy voi olla niin suosittu.

