Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kastikeyhdistys lähetti vuonna 1998 vetoomuksen ranskalaisesta salaatinkastikkeesta – elintarvikeviranomainen reagoi 24 vuoden viiveellä

Ranskalaista salaatinkastiketta saa nyt valmista vapaammin Yhdysvalloissa.
Ranskalaista salaatinkastiketta saa nyt valmista vapaammin Yhdysvalloissa.Shutterstock
Julkaistu 14.01.2022 19:56

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Yhdysvaltain elintarvikeviranomainen FDA on päättänyt poistaa tiukat säännöt koskien ranskalaisen salaatinkastikkeen valmistamista, kertoo New York Post.

Ranskalaisen salaattikastikkeen valmistamista eivät enää koske Yhdysvalloissa tiukat lakipykälät. Yhdysvaltain elintarvikevirasto FDA ilmoitti tällä viikolla, että se poistaa säädökset, jotka ovat olleet voimassa vuodesta 1950 ja koskeneet kastikkeen reseptiikkaa. 

Lakiin on aiemmin kirjattu, että ranskalaista salaatinkastiketta saa valmistaa vain 35-prosenttiseen kasviöljyyn. Lisäksi kastikkeessa on pitänyt olla viinietikkaa tai vaihtoehtoisesti sitruunan tai limen mehua. Ranskalaisessa salaatinkastikkeessa on voinut käyttää myös suolaa, tomaattipyreetä ja mausteita, mutta se ei ole ollut pakollista.

FDA:n mukaan tiukat määritelmät eivät enää edistä reilua kaupankäyntiä kuluttajien eduksi. Poistamalla säädökset FDA toivoo "tarjoavansa suuremman joustavuuden tuotteen valmistukseen, joka on yhdenmukainen markkinoilla saatavilla olevien vertailukelpoisten, standardoimattomien elintarvikkeiden kanssa".

Kastikeyhdistys teki jo vuonna 1998 vetoomuksen asiasta – viranomainen reagoi vasta nyt

Yhdysvaltalainen Salaatinkastikkeiden ja kastikkeiden yhdistys ADS vetosi viranomaisiin jo vuonna 1998 säädösten purkamiseksi. On epäselvää, miksi FDA reagoi pyyntöön vasta nyt. Säädökset haluttiin poistaa muun muassa sen vuoksi, ettei kyseistä salaatinkastiketta voitu myydä kuluttajille vähärasvaisena versiona. Yhdistyksen mukaan oli epäreilua, että ranskalaista salaatinkastiketta säädeltiin lailla, mutta muita kastikkeita sai valmistaa ilman tiukkoja rajoja. 

FDA säätelee monia muitakin elintarvikkeita, kuten majoneesia ja vaniljauutetta. Elintarvikeviranomainen määrittelee majoneesin sisältävän vähintään 65 painoprosenttia kasviöljyä. Vaniljauutetta saa sen sijaan myydä vain, jos se sisältää vähintään 35 tilavuusprosenttia etyylialkoholia.

Lähde: New York Post

Lisää aiheesta:

Karkkien "punainen kolmonen" kiellettiin YhdysvalloissaSaako kasvistuotteita kutsua pihveiksi ja makkaroiksi? EU:n tuomioistuimelta linjausOhjeet lupasivat pikaruoan valmistuvan 3,5 minuutissa, mutta Amanda havaitsi epäkohdan – tuomari hylkäsi kanteen Yhdysvalloissa"Kaikki ok, Burger King?" – pikaruokajätin tuoreessa mainoksessa homeinen hampurilainenJäätelöfirma Ben & Jerry’s aikoo lanseerata kannabisjäätelön – yhdellä ehdollaVegeburgerit saattavat olla pian historiaa! EU äänestää "lihanimillä" myytävien kasvistuotteiden kohtalosta
RuokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 07:46
    Jauheliha

    Jos jauhelihassa on viimeinen käyttöpäivä, tee heti näin!

  • Eilen17:02
    Leivonta

    "Tyrmäävän hyvää!" – Hanna Sumarin omenapiirakka on helppo leipoa

  • Eilen07:43
    Halpa vs. kallis

    Testasimme kauppojen halvimmat merkit: Mikä omenamehuista on paras?

  • ma17:14
    Ruokakauppa

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • ma11:01
    Pasta

    Pastasta ja perunasta saa terveellisempää yhdellä kikalla