Sosiaalisessa mediassa leviää nyt kinkkinen kahvipulma.
Erilaiset mielipiteitä jakavat ja aivojumppaa vaativat kuva-arvoitukset ovat viime vuosina nostaneet suosiotaan sosiaalisessa mediassa. Muistatko esimerkiksi internetiä kohauttaneen mekko-gaten: ihmiset väittelivät, onko tässä kuvassa näkyvä mekko valko-kultainen vai sini-musta.
Tällä kertaa Twitterissä leviää huimaa vauhtia kahvi-arvoitus, jossa pitää tietää, mikä kuvassa näkyvistä kahvikupeista täyttyy ensimmäisenä – ja mitkä kupit täyttyvät sen jälkeen. Osaatko sinä ratkaista pulman: missä järjestyksessä kahvikupit täyttyvät?
Yllättävän moni on vastannut ainakin Twitterissä väärin.
Vinkki: Pulma ei ole niin kinkkinen, miltä se aluksi vaikuttaa. Jos haluat tietää oikean vastauksen, skrollaa sivua alaspäin.
Jos kuva ei näy, katso se täältä.
Oikea vastaus: Ensimmäisenä kahvi menee kuppiin numero 5. Itse asiassa se on ainoa kuppi, johon kahvia edes päätyy, sillä kaikki muut tiet kahvikuppeihin ovat suljetut. Kuva selventää asiaa:
Jos kuva ei näy, katso se täältä.
***
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
MasterChef Suomi
MasterChef-keittiön valtaavat amatöörikokit! Satojen hakijoiden joukosta valitut, Suomen parhaat kotikokkaajat havittelevat liekinkuumaa MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10.000 euron rahapalkintoa. Riittävätkö taidot kelloa vastaan kokatessa miellyttämään tuomaristoa? Uudella kaudella Kape Aihisen seuraksi tuomarikolmikkoon liittyy kaksi huippukokkia, Henri Alén sekä vaikuttavan kansainvälisen uran luonut Helena Puolakka.