Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Joe Biden poisti heti käytöstä Donald Trumpin punaisen "kokisnappulan"

0:32Joe Biden poisti heti käytöstä Donald Trumpin punaisen"kokisnappulan"
Julkaistu 22.01.2021 19:55

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Yhdysvaltain tuore presidentti, demokraattien Joe Biden ei ilmeisesti kaipaa Valkoisen talon työpöydälleen ”kokisnappulaa”, kuten hänen edeltäjänsä Donald Trump.

Voit katsoa vertailun presidenttien työpöydistä yllä olevalta videolta.

Tarkkasilmäiset politiikan toimittajat ovat huomanneet, että Yhdysvaltojen tuoreella presidentillä Joe Bidenilla ei näyttäisi olevan Valkoisen talon työpöydällään punaista nappulaa, jolla saa tilattua sokeritonta Coca-Colaa. Asiasta uutisoi muun muassa CNN, ABC News ja Ladbible.

Lue myös: Arvaatko, mikä on Joe Bidenin lempiruoka? Ei voi elää päivääkää ilman: "Luulette, että vitsailen, mutta en"

Vaikka asia kuulostaa lähinnä vitsiltä, useat arvostetut politiikan toimittajat ovat aiemmin raportoineet Donald Trumpin ”kokisnappulan” olemassaolosta. Trumpin työpöydällä oli pieni laatikko, josta pystyi punaista nappia painamalla tilaamaan välittömästi sokeritonta Coca-Colaa hopeatarjottimella tuotuna.

"Se ei laukaissut ydinasetta"

Ladbible-sivuston mukaan nappulan olemassaolo paljastui vuonna 2017 AP:n toimittajan vieraillessa haastattelemassa Trumpia.

Julie Pacen

– Kesken haastattelun, hän nojasi eteenpäin ja painoi punaista nappulaa työpöydällään. Se ei laukaissut ydinasetta tai hälyttänyt paikalle neuvonantajia. Sen sijaan Valkoisen talon hovimestari käveli sisään Diet Coke -lasillinen hopeatarjottimella, Pace raportoi. 

Tuoreissa lehdistökuvissa nappulaa ei enää näy Bidenin työpöydällä. Voit katsoa vertailun presidenttien työpöydistä yllä olevalta videolta.

Ehkäpä suurena jäätelön ystävänä tunnettu Biden asentaa vielä työpöydälleen myöhemmin sininsen jäätelönappulan.

Lue myös: Valkoisen talon nettisivuilta paljastui salainen viesti: "Jos luet tätä…"

Lisää aiheesta:

Muskilta paljastus: Yöpyi Valkoisessa talossa, mässäili jäätelöllä yömyöhään ja pelasi videopeliäTrumpin "suuri ilmoitus" hämmentää: Julkaisi itsestään lihaksikkaita kuvia ampumassa lasereita silmistäänTrumpin kohuttu "kokisnappula" ilmestyikin takaisin Bidenin työpöydälle – mutta mitä nappia painamalla tapahtuu?Näistä videoista Trumpin tempaukset muistetaan – sateenvarjoepisodi, takakonttimiehet sekä Niinistön koskettelu jäivät mieleenArvaatko, mikä on Joe Bidenin lempiruoka? Ei voi elää päivääkää ilman: "Luulette, että vitsailen, mutta en"Trump poistui Valkoisesta talosta kahden painavan salkun kanssa – lähtivätkö kuuluisat ydinasesalkut presidentin mukaan?
JuomatJoe BidenDonald TrumpMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Juomat
  • 26.10.09:43
    Ruokakauppa

    Totuus Hartwallin omenalimusta voi yllättää

  • 17.10.14:32
    Viinit

    Tässä on "Alkon paras punaviini" – voittaja valittiin 250 pullon joukosta

  • 22.9.14:47
    Ilmiöt

    Hämmentävästä juomasta tuli ilmiö Suomessa

  • 22.8.07:49
    Ravintolat

    Miten Michelin-ravintolalla voi olla anniskeluluvat toisen ravintolan kautta? Noho kommentoi

  • 26.7.14:35
    Vesimeloni

    Näppärä kikka! Raikas kesäjuoma syntyy yhdestä raaka-aineesta