Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Huippukokki neuvoo: Tämä on paras tapa valmistaa munakokkeli

Munakokkelin valmistaminen on nopeaa ja helppoa.
Munakokkelin valmistaminen on nopeaa ja helppoa.Shutterstock
Julkaistu 22.11.2016 20:01

Emmi Kärkkäinen

emmi.karkkainen@mtv.fi

Munakokkeli on yksinkertainen ruoka, mutta silti siinäkin voi epäonnistua, jos sen yrittää tehdä liian monimutkaisesti. 

Munakokkeli on monille tuttu herkku aamupalapöydästä. Se on helppo ja nopea valmistaa, eikä sen valmistuksessa kannata yrittää kikkailla liikaa. Televisiosta tuttu kokki Anthony Bourdain muistuttaa, että tärkeintä munakokkelissa on kananmuna. Hän neuvoo Business Insider -nettisivustolla miten paistaa täydellinen munakokkeli yksinkertaisesti.

Bourdain myöntää kuuluvansa vanhaan koulukuntaan ja hänen mielestään munakokkelissa pääasia on itse munassa. Tärkeää on, että munat ovat tuoreita. Toinen tärkeä asia on, että pannun täytyy olla kuuma.

Bourdain aloittaa munakokkelin valmistamisen rikkomalla munat tasaiselle alustalle. Tämän jälkeen hän laittaa ne astiaan, jossa voi tarkastaa, ettei sekaan ole jäänyt kuoren palasia. Hän sekoittaa munia hieman haarukalla, muttei liikaa! Siinä saa erottua hieman valkuaista ja keltuaista, eikä niin, että seos on tasaisen keltaista.

Munien joukkoon hän lisää suolaa ja pippuria. Vettä tai kermaa hän ei kuitenkaan käytä. Hänen mielestään ne eivät tuo kokkeliin mitään lisää. Tärkeintä on kananmuna. Pannu kannattaa kuumentaa valmiiksi, mutta se ei saa olla kuitenkaan liian kuuma. Pannulle lisätään paljon kunnon voita. Kananmunat kaadetaan kuumalle pannulle ja annetaan hieman tekeytyä. Tämän jälkeen Bourdain neuvoo varovasti työntelemään seosta edestakaisin. Tärkeää on, ettei kokkelista tee pientä murua, vaan jättää siitä kuohkeaa ja ilmavaa.

Näin yksinkertaista on täydellisen munakokkelin valmistus!

Lähde: Business Insider


***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Kokki neuvoo, kuinka paistat kananmunat täydellisesti – juuri sopivasti valuvalla keltuaisellaTässä on paras tapa tehdä munakokkelia! Ruokatoimittajan simppelit vinkit takaavat supermehevän lopputuloksenHarva tietää tätä munakikkaa! Tekee aamupalastasi täydellisen mehevää – joka kertaEthän lisää maitoa munakokkeliin? Tyypillinen virhe voi pilata aamiaisesi hetkessä10 herkullista vinkkiä täydelliseen munakokkeliin – mikä vinkeistä on oma suosikkisi?Kokki paljastaa: Pahin moka, jonka ihmiset tekevät munakokkelin valmistuksessa
KananmunaAamiainenGluteenitonMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Kananmuna
  • 16.10.08:34
    Ruoka

    Keititkö vahingossa "surumunan"? Tätä se tarkoittaa

  • 21.8.07:46
    Ruoka

    Yksi seikka vaikuttaa kananmunien säilyvyyteen merkittävästi

  • 22.7.07:45
    Ruoka

    Legendaarinen kastike jakaa mielipiteet – täydellinen varhaisperunoille!

  • 2.6.07:42
    Ruoka

    Munayllätys Kangasalla: "Mietimme, pitäisikö laittaa lotto vetämään"

  • 23.5.07:44
    Ruoka

    Älä missään nimessä tee keitetylle kananmunalle näin