Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Huippukokki aikoo avata uuden hampurilaisravintolan: "Helsingistä ei saa hyvää burgeria"

Akseli Herlevi valmisti Naughty BRGR -hampurilaisen Top Chef Suomi: Kaksintaistelu -ohjelmassa Subilla.
Akseli Herlevi valmisti Naughty BRGR -hampurilaisen Top Chef Suomi: Kaksintaistelu -ohjelmassa Subilla. Valtteri Kantanen
Julkaistu 18.03.2015 11:14

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Suomen ensimmäinen Top Chef, kokki Akseli Herlevi aikoo avata Helsinkiin omien sanojensa mukaan hinta-laatusuhteeltaan kaupungin parhaan hampurilaisravintolan. Herlevi etsii parhaillaan sopivia tiloja Naughty BRGR -konseptilleen.

Hampurilaisiin erikoistunut kokki Akseli Herlevi näkee pääkaupunkiseudun ravintolatarjonnassa selkeän puutteen: mistään ei saa hinta-laatusuhteeltaan loistavaa hampurilaista. Subin Top Chef -ohjelmasta tuttu kokki aikookin avata Helsinkiin uuden Naughty BRGR-hampurilaisravintolan. Idea ravintolan perustamiseen on syntynyt oman intohimon ja tarpeen välisestä yhtälöstä.

– Aion avata ravintolan, joka on erikoistunut burgereihin. Helsingistä ei saa mielestäni loistavaa burgeria sopivaan hintaan mistään - huippuluokan burgeri pitää voida saada kympillä. Olen aina ollut kiinnostunut ruoasta, joka on yksinkertaista ja herkullista. Eikös burgeri nimenomaan ole juuri sitä? Herlevi perustelee ideaansa.

Etsinnässä sopivat tilat

Top-Chef-Akseli-Herlevi
Akseli Herlevi nähtiin Top Chef Suomi: Kaksintaistelu -ohjelmassa maaliskuussa 2015.Sub

Hampurilaisravintolan konsepti on jo hiottu valmiiksi ja Naughty BRGR avaa ovensa heti sopivien ravintolatilojen löydyttyä. Hampurilaisia rakastava Herlevi on hakenut inspiraatiota täydellisiin hampurilaisiin maailmalta.

– Haluan, että asiakas tuntee ravintolaan sisään astuessaan olevansa jossain muualla kuin Suomessa, kunnes havahtuu. Sellaiset ravintolat viehättävät minua itseänikin suuresti. Olen kiertänyt ympäri maailmaa keräämässä reseptejä ja vaikutteita burgeriravintoloista pelkästään tätä päämäärää varten.

Täydellinen hampurilainen on Herlevin mukaan melko riisuttu, yksinkertainen ja robusti.

– Japanilainen ruokafilosofia on sydäntäni lähellä. Se, mitä ei ole burgerin välissä on aivan yhtä tärkeää kuin mitä siellä on, Herlevi summaa.

Katuruokaa tarjolla Streat Helsinki EATS-festivaaleilla

Streat Helsinki EATS -festivaalit järjestetään 21.-22.3.2015 Helsingin Torikortteleissa. Tapahtuma on avoinna molempina päivinä klo 11-19.

Hampurilaisten ystävillä on jo tulevana viikonloppuna mahdollisuus päästä maistamaan Herlevin burgereita. Naughty BRGR avaa pop up -ravintolan Streat Helsinki EATS-katuruokafestivaaleille Helsingin Torikortteleihin. Katuruokariehassa on tällä kertaa mukana yhteensä 64 katukeittiötä.

– Haluan ennen ravintolan avaamista tarjota ihmisille mahdollisuuden päästä maistamaan yhtä luomustani, Naughty Burgeria. Valmistin saman hampurilaisen myös tuoreessa Top Chef Suomi: Kaksintaistelu -ohjelmassa.

Top Chef Suomi: Kaksintaistelu Subilla keskiviikkoisin klo 21

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Uusi hampurilaisketju Suomeen! Tänne avautuu ensimmäinen ravintolaOletko maistanut? Burgeriguru Antti nimeää tämän hetken hittihampurilaisen Suomessa: "Myydään todella monessa paikassa"Akseli Herlevi pisti pystyyn yllättävän ravintolakonseptin: "En ainakaan itse ole nähnyt tällaista missään Suomessa"Oletko jo käynyt? Täältä saa Suomen parhaat hampurilaiset – kolmen kärjessä yksi paikka Helsingistä ja kaksi muualtaAkseli otti riskin ja käytti viimeiset 150 euroa julisteisiin – neljä vuotta myöhemmin hänen menestysravintolassaan on paistettu jo miljoona burgeriaBurgerimies Akseli Herlevi laajentaa – uusi Naughty BRGR -ravintola Jyväskylään: "Ollut vain ajan kysymys"
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • Eilen17:00
    Ruokavirasto

    Lasten purkkiruokaa vedetään takaisin – saattaa sisältää muovinpaloja

  • Eilen16:46
    Ruoka

    Yksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikan

  • Eilen08:21
    Juusto

    Mozzarellaa vai burrataa? Tässä juustojen erot

  • ke17:31
    Leivonta

    Liisa yhdisti mokkapalat ja mutakakun – lopputuloksena superhitti!

  • ke16:07
    Ruoka

    Tätä ruokaa saa syödä vain 2 grammaa päivässä