Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Huikea innovaatio: Ruokatutkijat kehittelivät täysin kalorittoman ja luonnollisen sokerinkorvikkeen – valmistetaan hävikkihedelmistä

Fooditive-niminen yritys kehitteli uudenlaisen makeutusaineen. Kuvituskuva
Fooditive-niminen yritys kehitteli uudenlaisen makeutusaineen. KuvituskuvaShutterstock
Julkaistu 11.02.2020 17:30

Jenna Lakka

jenna.lakka@mtv.fi

Ruokatutkija Moayad Abushokhedimin yritys Fooditive on kehitellyt sataprosenttisesti luonnollisen, kalorittoman makeutusaineen hävikkiomenoista ja -päärynöistä. Asiasta uutisoi Fine Dining Lovers.

Hollantilainen yhtiö Fooditive on kehitellyt hävikkiruoasta uudenlaisen makeutusaineen. Tuote tarjoaa vihreämmän vaihtoehdon jo markkinoilla oleville sokereille ja makeutusaineille, jotka aiheuttavat ympäristöhaittoja.

Makeutusaineet, kuten sukraloosi ja aspartaami, eivät esimerkiksi puhdistu kokonaan jätevedenpuhdistamoissa. Luonnolliset sokerit, sokerijuurikas ja sokeriruoko, aiheuttavat vielä isompia ongelmia. Niiden viljely ja tuotanto aiheuttaa huomattavia haittavaikutuksia ympäristölle.

Ympäristöystävällinen ja luonnollinen makeutusaine

Uusi makeutusaine valmistetaan käymisprosessilla, uuttamalla hedelmäsokeria omenoista ja päärynöistä. Makeutusaineen valmistamiseen käytetään muutoin hävikkiin joutuvia hedelmiä. Yritys käyttää muun muassa hollantilaisilta tiloilta peräisin olevia ylijäämähedelmiä sekä kauppaan kelpaamattomia, epämuodostuneita hedelmiä.

Lisäksi makeutusaineen valmistuksesta syntyvä jäte muutetaan mullaksi, jolloin varsinaista jätettä ei synny lainkaan.

Makeutusaine on kaloriton, ja siinä on puhdas maku, toisin kuin esimerkiksi steviassa. Tuote toimii sokerin tavoin muun muassa ruoanlaitossa ja leivonnassa.

Yrityksellä myös muita vastaavia tuotteita


Yritys on aiemminkin kehitellyt hyötytuotteita hävikistä. Innovaatioihin kuuluu muun muassa sakeuttamisaine banaaninkuorista, emulgaattori, jonka tuotannossa on hyödynnetty perunankuoria sekä luonnollinen säilöntäaine porkkanoiden synnyttämästä jätteestä.

LUE MYÖS: Näitä povataan vuoden 2020 ruokien megahiteiksi: Miltä kuulostaisi alkoholitee tai mysteerimaut?

Lue kaikki lifestyle-artikkelit

Lähde: Fine Dining Lovers

***

Videolla laillistettu ravitsemusterapeutti Anette Palssa puhuu sokerikoukusta.

Video8:31Makeisvero ei purrut sokeriin - miten irti sokerikoukusta

Lisää aiheesta:

Uutta tietoa ruokien lisäaineista: Tietty yhdistelmä voi lisätä sairastumisriskiäEnnennäkemätön karkki tulossa suomalaiskauppoihin: "Meiltä on jo pitkään toivottu...""On se ihme, mikä määrä jää hyödyntämättä" – Ekin havainto K-kauppansa appelsiinimehukoneella johti uuteen tuoteinnovaatioonInnovatiivinen jäätelösarja kauppoihin – suomalaisvalmistaja povaa myyntimenestystä: ”Olemme alkaneet miettiä koko jäätelön konseptia uudelleen”Kuitupitoinen ja kaloriton tuote, joka lupaa tehdä mistä tahansa ruoasta terveellisen – tässäkö ratkaisu kasvavaan terveysongelmaan?Possua jogurtissa ja tuholaismyrkkyjä teessä – katso, mitä ruokasi oikeasti sisältää
RuokaKeksinnötKaloritMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 16:07
    Turvallisuus

    Tätä ruokaa saa syödä vain 2 grammaa päivässä

  • 11:05
    Suklaa

    Tunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"

  • 08:15
    Aamiainen

    Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suosittelee

  • Eilen11:14
    Linnan juhlat

    Ravintolayrittäjä Elias ilahtui Linnan juhlien säräuutisesta – "Suurin osa ei tiedä"

  • Eilen09:17
    Linnan juhlat

    Poikkeuksellinen perinneruoka Linnan juhliin: Valmistaminen kestää jopa 4–5 päivää