Ruokatutkija Moayad Abushokhedimin yritys Fooditive on kehitellyt sataprosenttisesti luonnollisen, kalorittoman makeutusaineen hävikkiomenoista ja -päärynöistä. Asiasta uutisoi Fine Dining Lovers.
Hollantilainen yhtiö Fooditive on kehitellyt hävikkiruoasta uudenlaisen makeutusaineen. Tuote tarjoaa vihreämmän vaihtoehdon jo markkinoilla oleville sokereille ja makeutusaineille, jotka aiheuttavat ympäristöhaittoja.
Makeutusaineet, kuten sukraloosi ja aspartaami, eivät esimerkiksi puhdistu kokonaan jätevedenpuhdistamoissa. Luonnolliset sokerit, sokerijuurikas ja sokeriruoko, aiheuttavat vielä isompia ongelmia. Niiden viljely ja tuotanto aiheuttaa huomattavia haittavaikutuksia ympäristölle.
Ympäristöystävällinen ja luonnollinen makeutusaine
Uusi makeutusaine valmistetaan käymisprosessilla, uuttamalla hedelmäsokeria omenoista ja päärynöistä. Makeutusaineen valmistamiseen käytetään muutoin hävikkiin joutuvia hedelmiä. Yritys käyttää muun muassa hollantilaisilta tiloilta peräisin olevia ylijäämähedelmiä sekä kauppaan kelpaamattomia, epämuodostuneita hedelmiä.
Lisäksi makeutusaineen valmistuksesta syntyvä jäte muutetaan mullaksi, jolloin varsinaista jätettä ei synny lainkaan.
Makeutusaine on kaloriton, ja siinä on puhdas maku, toisin kuin esimerkiksi steviassa. Tuote toimii sokerin tavoin muun muassa ruoanlaitossa ja leivonnassa.
