Toisin kuin voisi olettaa, iso tuotepakkaus ei aina takaa halvinta hintaa. Muutaman tutun tuotteen kohdalla useamman pienen pakkauksen ostaminen tulee kilohinnaltaan isoa edullisemmaksi.
Hintatietoisen kuluttajan kannattaa olla ruokakaupan hyllyllä tarkkana, sillä iso pakkaus ei aina takaa pienempää kilohintaa.
Näin on esimerkiksi Myllyn Parhaan -makaronipussien kohdalla; kilon pakkauksessa myytävien makaronien kilohinta voi olla yli kaksi kertaa pientä 400 gramman pussia korkeampi. Neljänsadan gramman pusseja voi siis saada jopa kuusi kilon pussin hinnalla!
Kilpailu ajanut makaronin hinnan alas
Mihin tämä erikoinen hinnoittelu oikein perustuu? Otimme asiasta selvää ja kysyimme kahdelta suomalaiselta kauppaketjulta perusteluja kyseiselle hinnoittelulle.
Keskon osto- ja myyntijohtaja Aki Erkkilän mukaan Myllyn Parhaan 400 gramman makaronipussin hintataso on aikojen ja kilpailun myötä asettunut erittäin alhaiseen tasoon.

