Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Henri Alén paljastaa, miksi kasvikset maistuvat ravintolassa niin hyvältä – yksi kikka sen tekee: "Uskomattoman hyviä!"

Paahda paahda porkkanaa!
Paahda paahda porkkanaa!Shutterstock
Julkaistu 08.10.2019 17:05

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Kokki ja ravintoloitsija Henri Alén kertoo tuoreessa keittokirjassaan, miten kasviksista saa tehtyä kotikeittiössäkin uskomattoman hyviä. 

Televisiosta tuttu kokki Henri Alén paljastaa tuoreessa Arkiruokaa ja makumuistoja -keittokirjassaan (Readme 2019) lempireseptiensä taustat ja salat. 

Henri Alén arkiruokaa ja makumuistojaReadme

" Vaikka olen ollut kokkina yli 20 vuotta, on minullakin haaste. Arkiruoka. Lasittunut katse työpäivän jälkeen, ostoskori kädessä, huutava nälkä. Tilanteesta on luovuus ja ruoanlaiton ilo kaukana. Aloin miettiä, miten voisin värittää arjen harmautta kotikeittiössä ja tuoda sinne iloa ja makua – makua, joka olisi saatavilla helpoista aineksista kukkaroa kurittamatta. Siitä syntyi tämä kirja." 

Henri Alén, Arkiruokaa ja makumuistoja (Readme 2019)

Alén antaa kirjassa myös hyödyllisiä kokkausvinkkejä kotikokeille. Keittiömestari paljastaa muun muassa maukkaiden kasvisten salat. 

– Minulta kysytään usein, miksi ravintolassa kasvikset maistuvat niin hyviltä, mitä ihmettä niille on tehty, Alén kertoo kirjassaan. 


Alénin mukaan kasvikset on tarjottu Suomessa perinteisesti tasan kahdella tavalla: joko läpikypsäksi keitettynä tai runsaassa voissa paistettuna.

– Monella on varmasti muistoja lapsuuden unohtumattomista ruusukaalipäivistä, jolloin harmaaksi keitettyjen, löysien kaalien löyhkä tulvahti nenään jo pitkän matkan päästä. Tätä perinnettä ei välttämättä tarvitse viedä eteenpäin, jos haluamme, että tulevatkin sukupolvet syövät enemmän kasviksia. 

Paahda kunnolla!

Alén myöntää, että voissa paistetut kasvikset ovat toki hyviä, mutta voissa uittaminen ei kuitenkaan ole ainoa vaihtoehto. On muitakin hyviä tapoja saada makua kasviksiin. Hän suosittelee kokeilemaan yrttien kera öljyssä paistamista tai uunissa paahtamista.

– Ja paahtamisella tarkoitan sitä, että kasvikset saavat kunnon paahtuneen värin pintaansa ja sitä kautta myös makua. Esimerkiksi kaalikasvit ovat uskomattoman hyviä, kun niiden pinta on kunnolla paahtunut, mutta sisus vielä rapsakan makea. 

Kasvikset pitää myös maustaa kunnolla. Se ei tarkoita, että niihin pitäisi käyttää kymmentä eri sorttia, vaan perusmausteet riittävät. Alén itse kertoo käyttävänsä hyvää suolaa, laadukasta oliiviöljyä viimeistelyyn ja joskus sitruunamehua tai tilkan etikkaa antamaan pientä potkua. 

Lähde: Henri Alén, Arkiruokaa ja makumuistoja (Readme 2019)

Kokeile kasvisten paahtamisen lisäksi myös paahdettua kaurapuuroa:

0:51Paahdettu kaurapuuro – näin helposti nostat tavallisen aamupuuron uudelle tasolle

Lisää aiheesta:

Sannan helppo broileriruoka valmistuu yhdessä astiassa: "Jää annoshinnaltaan alle kahteen euroon"Henri Alénin supersimppeli lisuke kasviksista – tätä kokki tekee itsekin säännöllisesti: "Ihan kullanarvoinen juttu"Henri Alén ylistää Raija-tädin helppoa kanaruokaa: "Ihanan mureaa ja suussa sulavaa – nopeaa, kohtuuhintaista ja ennen kaikkea täyttävää"Henri Alén listaa kolme tärkeintä sääntöä arkiruokailuun: Sorrutko sinäkin suomalaisten yleiseen maustekaappimokaan?Henri Alén tyrmää yleisen harhaluulon paistinpannuista: "Sellaista ei ole olemassakaan"Aki Wahlman neuvoo, miten eilisen ruoasta saa täysin erilaisen aterian – löytyyhän jo sinun keittiöstäsi?
RuokaHenri AlénMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 09:15
    Ruokaniksit

    Helpoin tapa avata säilyketölkki – nerokas niksi yllättää!

  • Eilen17:45
    Jouluruoka

    Nerokas graavilohikikka: Säästät jouluna aikaa ja rahaa!

  • to20:48
    Italia

    Väärennetty carbonara sai Italian raivon valtaan – ministeri vaatii EU:lta välitöntä tutkintaa

  • to19:09
    Arkiruoka

    Helppo vaihtoehto kreikkalaiselle salaatille – Tiina ylistää: "Täydellisen raikas"

  • to16:40
    Oulu

    Haukiputaalaisen päiväkodin ruoassa ollut möykky osoittautuikin peltomyyräksi