Kokki ja ravintoloitsija Henri Alén kertoo tuoreessa keittokirjassaan, miten kasviksista saa tehtyä kotikeittiössäkin uskomattoman hyviä.
Televisiosta tuttu kokki Henri Alén paljastaa tuoreessa Arkiruokaa ja makumuistoja -keittokirjassaan (Readme 2019) lempireseptiensä taustat ja salat.
Readme
" Vaikka olen ollut kokkina yli 20 vuotta, on minullakin haaste. Arkiruoka. Lasittunut katse työpäivän jälkeen, ostoskori kädessä, huutava nälkä. Tilanteesta on luovuus ja ruoanlaiton ilo kaukana. Aloin miettiä, miten voisin värittää arjen harmautta kotikeittiössä ja tuoda sinne iloa ja makua – makua, joka olisi saatavilla helpoista aineksista kukkaroa kurittamatta. Siitä syntyi tämä kirja."
Alén antaa kirjassa myös hyödyllisiä kokkausvinkkejä kotikokeille. Keittiömestari paljastaa muun muassa maukkaiden kasvisten salat.
– Minulta kysytään usein, miksi ravintolassa kasvikset maistuvat niin hyviltä, mitä ihmettä niille on tehty, Alén kertoo kirjassaan.

