Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Hans Välimäki kertoo oudoista tapahtumista ravintolassaan – asiakkaat harrastivat seksiä vessassa

Hans Välimäki on kohdannut uransa aikana valtavan määrän asiakkaita.
Hans Välimäki on kohdannut uransa aikana valtavan määrän asiakkaita.Lehtikuva
Julkaistu 11.02.2016 14:20
Toimittajan kuva

Heli Mettänen

heli.mettanen@mtv.fi

Ravintoloiden asiakaspalvelu on puhuttanut tällä viikolla TripAdvisor-palvelussa aiheutuneen kohun myötä. Makuja.fi otti selvää, millaisia ikäviä asiakaskokemuksia Hans Välimäellä on ollut uransa aikana.

Ravintoloiden henkilökunta joutuu kohtaamaan paljon erilaisia asiakkaita arjessaan – ja väistämättä joukkoon mahtuu myös niitä ikävämpiä tapauksia. Huippukokki Hans Välimäki paljasti Makuja.fi:lle oudoimman tilanteen, johon hän on asiakaspalveluammatin myötä joutunut.

Ravintoloiden asiakaspalvelu nousi tällä viikolla keskustelunaiheeksi, kun TripAdvisor-palveluun tullut negatiivinen palaute sai aikaan sanasodan asiakkaan ja ravintola Groteskin ravintolatoimenjohtaja Paul Hickmanin välillä. Hickman ei hyväksynyt palautetta sellaisenaan, sillä asiakas oli hänen mukaansa muun muassa nimitellyt ravintolan työntekijöitä törkeään sävyyn.

LUE MYÖS: Suomalaisravintoloitsijan vastaus töykeään palautteeseen todistaa, ettei asiakas ole aina oikeassa – "maksetaan samalla mitalla takaisin"

Naistenvessassa harrastettiin paljon "ystävyyttä"

Välimäki kertoo, että ravintoloitsijat kohtaavat työssään hyvin erilaisia asiakkaita. Välimäelle ongelmaksi muodostuivat yhteen aikaan hänen silloisen ravintolansa, Chez Dominiquen wc-tilojen tapahtumat.

– Onhan sitä ollut sellaisiakin asiakkaita, joista on ollut harmia. Meidän naistenvessassamme harrastettiin paljon "ystävyyttä" yhteen aikaan, Välimäki kertoo.

Syy siihen, miksi juuri Chez Dominiquen wc-tilat houkuttelivat aikoinaan lemmenkipeitä asiakkaita, ei ole koskaan selvinnyt Välimäelle. Ravintolan henkilökunnalle asiakkaan lemmenleikkeihin puuttuminen on luonnollisesti hyvin kiusallista.

– Aloimme silloin jo miettiä, että oliko Chez Dominiquen vessa jollain sivustolla. Meno äityi joskus niin kovaksi, että jouduimme käymään koputtelemassa vessojen ovia, kun asiakkaat söivät pitkää menua, Välimäki muistelee.

– Se oli kieltämättä aika kiusallinen tilanne, Välimäki toteaa.

Huolimatta siitä, että tilanne naistenvessassa saattoi tuolloin olla hyvinkin hämmentävä sekä ravintolan henkilökunnalle että muille asiakkaille, Chez Dominiquesta puututtiin asiaan useampaan kertaan.

– Eihän siihen voi sen kummempaa sanoa, kuin että: "Voisitteko te tulla syömään? Jos malttaisitte odottaa sen aikaa, että pääsette tästä ravintolasta ulos, kun täällä on muitakin ihmisiä ja teidän käytöksenne on vähän häiritsevää", Välimäki muistelee. 

Entä millainen käytös suututtaa myyjät ruokakaupassa? Katso video:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

"Itkin joka vuoron jälkeen" – ravintola-alan työntekijät avautuvat nyt järkyttävistä kokemuksistaan"Painukaa h****ttiin ja syökää tavallista ruokaa" – 5 painajaismaista asiakasta ravintoloistaTomi Björck kannustaa pilke silmäkulmassa: "Suosittelen harrastamaan seksiä ravintolan vessassa"Härski ilmiö Tomi Björckin ravintoloissa: Asiakkaat varastavat jopa likaisia lautasia illallisen jälkeenPariskunta huijasi törkeästi ravintoloita Helsingissä – jättivät härskillä niksillä satojen eurojen ruoat maksamattaSuomalaisravintoloitsijan vastaus töykeään palautteeseen todistaa, ettei asiakas ole aina oikeassa – "maksetaan samalla mitalla takaisin"
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • 09:34
    Ruoka

    Tätä arkiruokaa Hanna Partanen suosittelee: "Järkyttävän suuri määrä kuitua"

  • 06:07
    Google

    Ruokareseptihaut, jotka trendasivat vuonna 2025 – haitko sinäkin?

  • Eilen16:45
    Ruoka

    Ainakin yksi seikka pastapaketin kyljestä kannattaa tarkistaa

  • Eilen06:48
    Aamiainen

    Jo kolmannes päivän kuidun tarpeesta! Tällaista aamupalaa Hanna Partanen suosittelee

  • ti18:57
    Halpa vs. kallis

    Suora palaute Alkon kyykkykuoharista: "Haisee pullonpalautusautomaatilta"