Pannupuuro tuo hauskaa vaihtelua perinteiselle aamupuurolle. Kokeile Hanna Sumarin reseptiä.
Televisiopersoona, ruokakirjailija ja aamupalafani Hanna Sumari kertoo syövänsä lähes joka aamu saman aamupalan, jonka yksi tärkeä osa on kaurapuuro marjoilla. Joskus tämä perinteinen tapa nauttia puuroa voi kuitenkin kyllästyttää. Sumarilla on siihen nerokas ratkaisu: pannupuuro eli aamupuuro nautittuna pannukakun muodossa.
– Pannupuuro ei ole uunipuuroa, vaikka se uunissa valmistuukin. Se on puuro, johon tulee paljon terveellisiä ja maistuvia aineksia. Cashewkerma on kuin vaniljakastiketta, joka maistuu puuron kanssa ihanalta. Sen valmistus on helppoa, vaikka se kuulostaa vaikealta, Hanna Sumari lupaa.
Pannupuuron valmistaminen uunissa kestää puolisen tuntia, joten se ei välttämättä sovi kiireiseen aamuun. Hanna Sumari suosittelee kuitenkin joskus pysähtymään aamupalan ääreen ja nauttimaan hitaasta aamusta.
– Valmistelut voi tehdä etukäteen reseptiä varten. Pannupuuro on vähän niin kuin mustikkapiirakkaa, mutta ei sisällä mitään ihmeellistä. Mikäs sen mukavampaa kuin syödä aamiaiseksi mustikkapiirakkaa! Sumari hehkuttaa.
Hanna Sumarin pannupuuro ja cashewkerma
Pannupuuro:
1 tl voita
2,5 dl kaurahiutaleita
ripaus suolaa
1 dl hiukan murskattuja pähkinöitä
2 rkl chia-siemeniä
8-10 palaa säilykeananasta omassa mehussaan
2 dl pakastemetsämustikoita (jäisinä)
4 dl mantelijuomaa
2 rkl vaahterasiirappia
