Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Hampurilaisen haukkaaminen paljasti puistattavan yllätyksen – pikaruokaketjulta tyly suhtautuminen

Yksi haukkaus muutti mukavan ateriahetken painajaiseksi.
Yksi haukkaus muutti mukavan ateriahetken painajaiseksi. Shutterstock
Julkaistu 10.04.2018 09:29

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Naisen mukaan ravintola suhtautui nihkeästi tilanteeseen, jossa hänen tilaamansa ateria paljastui syömäkelvottomaksi. 

Puistattavat yllätykset eivät ole harvinaisia Suomessakaan. Fazerin suklaalevystä paljastui melko kiemurteleva yllätys. 

Skotlantilaisen nuoren naisen mukava ravintolareissu muuttui painajaiseksi hänen löydettyään ateriastaan kutsumattoman vieraan. Puraistuaan tilaamaansa kanapurilaista, Ciara Harvie huomasi keskellä leipäänsä isokokoisen, kuolleen hämähäkin.

Huomattuaan ateriassaan vatsanväänteitä aiheuttavan ilmestyksen, nainen palautti annoksen välittömästi takaisin keittiöön. Valitettavasti ravintolan vastaava ei ottanut valitusta kovinkaan tosissaan, vaan toisin kuin Harvie odotti, hän ei suostunut korvaamaan reilu kolmen punnan arvoista ateriaa. Harvien mukaan hän ei saanut tilanteesta edes pahoitteluja. 

Pahoittelut ja korvaus tulivat jälkikäteen

Harvie jakoi Facebookissa kuvan kuolleesta hämähäkistä, joka oli kätkeytyneenä salaatin sekaan. Paljon huomiota saaneen päivityksen kuvatekstissä nainen kertoo kokemuksistaan ja epäilee, ettei tule kyseiseen ravintolaan uudestaan kovinkaan pian. 

– En aluksi tiennyt, että kyseessä oli hämähäkki, ajattelin sen olevan ruskeaa salaattia tai jotain. Kun katsoin lähemmäs järkytyin nähdessäni, että se oli kuollut hämähäkki, Harvie kertoo.

mirrorhämähäkkiPuraisu paljasti ruoan sisältävän enemmän kuin luvattiin. Kuvakaappaus Mirror.Mirror

McDonald’s on sittemmin pyytänyt anteeksi tapahtunutta ja tarjonnut Harvielle uuden aterian. Ketjun tiedottajan mukaan yritys pahoittelee asiaa ja painottaa, että elintarvikkeiden laatu ja turvallisuus ovat heille erittäin tärkeitä asioita, joihin he panostavat tiukan laadunvalvontansa avulla. 

Se, mistä hämähäkki on ateriaan päätynyt, jää kuitenkin mysteeriksi. 

Lähde: Mirror

Lisää aiheesta:

Pizzasta löytyi piilotettu yllätys – nainen syyttää ravintolaketjua tahallisesta sabotaasista: "Täysin järjetöntä"Odottavan äidin pahin painajainen kävi toteen: Himoittu Big Mac -ateria ei vastannut odotuksia – yksi varsin olennainen osa puuttui kokonaan! Miehen aamupalamunat eivät vastanneet lainkaan odotuksia – söisitkö sinä nämä ”hirvitykset”? Pikaruokailijan annoksesta löytyi ällöttävä yllätys – “olin kauhuissani nähdessäni jotain, joka näyttää…”Naisen ravintolareissu päättyi katastrofiin – onko tämä pizza sinusta tunnin odottelun arvoinen?Haarukka jäi kiinni häntään – naisen salaattiannoksesta vilisti ulos iljettävä yllätys
PikaruokaRavintolatSosiaalinen mediaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Pikaruoka
  • 7.8.06:32
    Syöpä

    Keuhkosyövän riski voi kasvaa, jos syöt näitä ruokia

  • 7.7.09:45
    Ravintolat

    Uutta tietoa Tanskan KFC-kohusta: Kelvotonta kanaa konkurssikypsässä ketjussa

  • 2.7.17:29
    Ravintolat

    Mäkkärin kanattomat nugetit testissä: "Mausta huomaa..."

  • 1.7.09:17
    Ruoka

    Hesburger lopettaa lastenaterian myynnin

  • 26.6.12:33
    Ravintolat

    Kaikki KFC-ravintolat kiinni Tanskassa – vuodetut viestit paljastavat järkyttävää tietoa