Vaikka joulua pidetään itsetehtyjen herkkujen juhlana, ostavat monet juhlapöytään ruokia valmiina.
Sinivalkoinen jalanjälki -kampanjatutkimuksen mukaan suomalaiset eivät epäröi tarttua jouluna valmistuotteisiin. Esimerkiksi joululaatikoita ostetaan usein valmiina – sen sijaan, että ne ostettaisiin itse.
TIESITKÖ? Suomalaiset kuluttajat hankkivat valmiina joulupöytiinsä mieluiten leipää tai limppua. Myös sinappi on yksi joulun ehdottomista suosikkituotteista. Lisäksi valmiit joululaatikot ja savustetut kalat ovat Suomessa joulun aikaan erityisen suosittuja.
– Suomalaiset turvautuvat joulupöydän hankinnoissaan kotimaisiin valmistuotteisiin, joiden valmistaminen omassa keittiössä vaatisi liikaa vaivaa. Joulupöydässä suomalaisuusaste on erittäin korkea, sillä joulun herkut ovat perinteisesti suomalaisia klassikkoita, Suomalaisen Työn Liiton projektipäällikkö Merja Mantila kertoo.
Valmiit joululaatikot maistuvat suomalaisille
Niin lapsiperheet kuin vanhuksetkin kertoivat tutkimuksessa ostavansa valmiina perinteisiä jouluruokia. Kampanjatutkimuksen mukaan 41 prosenttia vastaajista ostaa lämmin- ja kylmäsavustettua kalaa sekä joululaatikkoja valmisruokina joulupöytiinsä.
– Joulu on erilaisten laatikoiden ja salaattien, kuten rosollin, sienisalaatin ja majoneesisalaattien sesonkiaikaa. Suosituimpia ovat perinteiset porkkana-, lanttu-, peruna- ja maksalaatikot. Lisäksi yhä useamman joulupöydästä löytyy myös uusia tulokkaita; bataatti- ja makaronilaatikkoa, Keskon päivittäistavarakaupan tuoretuotteiden ostojohtaja kertoo.

