Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Chimichanga - uppopaistettu burrito

MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 21.07.2015 20:00

Meksikolainen vaellus kohti chimichangaa päättyy herkun ääreen. Haaveilin pitkään tuon uppopaistetun burriton tekemisestä, mutta laiskuus ja muisti tekivät usein tepposet. Saatuani käsiini Shay Olan mainion Meksikolaista meksikolaisittain -kirjan, päätin toteuttaa yhden ruokaetapin. Siitä tuli kesän tähän asti kovin kokemus kotikeittiössä. 

Chimichangan voi täyttää millä huvittaa, mutta kirjan versio vaikutti niin hyvältä, että otin el toroa sarvista. Puoli päivää se vei keittiössä, mutta lopputulos palkitsi. Kantapään kautta mentyäni voin antaa vinkiksi, että kantsii tehdä osa tai kaikki täytteistä vaikka edellisenä päivänä/päivinä, jotta kertarupeama ei koidu turhan suureksi. Tai sitten kokkaa isolla porukalla, jolloin aktiivinen aherrus ei vie kauaa. Liha maustuu ja hautuu monta tuntia, joten ota asiaksi tarpeeksi ajoissa.

Periaatteessa hyvään lopputulokseen pääsee myös kokkaamalla vimpan päälle chili con carnen, mutta tämän ohjeen runsaita ja moniulotteisia makuja se ei silti varmasti ylitä. Ja tarkoitan sellaista pitkään hautunutta, syviä moniulotteisia makuja sisältävää lihapataa, en sellaista suomalaistyylistä jauhelihamössöä. Kerrankos sitä vähän panostaa ja laajentaa näkemystä muka-tutusta keittiöstä. Täytteiden osasista jää varmasti monenlaista tähdettä, joilla hoitaa seuraavankin päivän ruokailun kätevästi, jos varaa kaappiin tacokuoria tai tortilloja. Tai tekee ne itse (maissi- ja vehnätortillaohje). 

MTV Oy, All rights reserved

Jännitin aika paljon burriton kasassapysymistä, kun se upotetaan tulikuumaan rasvaan. Turhaan pelkäsin. Kunhan burriton taittelee tiukaksi kääreeksi ja varmistaa vielä parilla hammastikulla, lopputuloksesta tuli kaunis, rapsakka ja aivan tolkuttoman hyvänmakuinen elämys. Jos ei aurinko laita tänä kesänä hikeä pintaan, tämä hoitaa homman!

VINKKI! Naudankylkeä on Suomessa vaikea löytää ja korvasin sen itsekin porsaan ribseillä. Eipä haitannut tippaakaan. Tähän sopii melkeinpä mikä tahansa riivitty liha.

VINKKI 2! Tsekkaa myös muut meksikolaisreseptit!

Chimichanga

4 hlölle

RIIVITTY LIHA:

1 kg naudan kylkipätkiä, keitettynä ja revittynä

kuivattua chiliä

Rubi lihalle:

1 rkl sokeria

1,5 rkl suolaa

3 rkl jauhettua mustapippuria

10 g valkosipulijauhetta

2 rkl savupaprikajauhetta

MUU TÄYTE:

4 dl kuolemaa kastikkeella (resepti)

200 g chipotleriisiä (resepti)

200 g juopuneita papuja (resepti)

4 isoa vehnätortillaa

200 g pitkään kypsytettyä cheddaria, raastettuna

200 g punasipulia, ohueksi viipaloituna

auringonkukka-, rypsi- tai maapähkinäöljyä uppopaistamiseen

VIIMEISTELYYN:

2 dl cremaa (ohje alla)

korianteria

Sekoita rubin ainekset keskenään ja hiero lihaan kauttaaltaan. Laita marinoitumaan jääkaappiin ainakin tunniksi.

Kuumenna uuni 140 asteeseen. Laita kylkipala(t) kannelliseen uunivuokaan (voit käyttää myös foliota) ja lisää joukkoon chiliä oman maun mukaan sekä 3 dl vettä. Itse laitoin muutaman kokonaisen kuivatun punaisen chilin. Peitä kannella tai foliolla ja hauduta uunissa 5-6 h, kunnes liha irtoaa helposti luista. Kääntele lihaa vaikka kerran tunnissa paiston aikana (ei oo niin tarkkaa, kunhan ei kuivu). Tsekkaa samalla, että vettä on pohjalla ja lisää tarvittaessa. Ota ylikypsä liha pois vuoasta ja revi säikeiksi haarukalla.

Sekoita liha ja 2 dl kuolemaa kastikkeella. Yhdistä suuressa pannussa chipotleriisin ja juopuneiden papujen kanssa. Kuumenna matalalla lämmöllä samalla hämmennellen.

Lämmitä tortilloja kuivalla paistinpannulla noin 20 sekuntia per puoli, jotta niistä tulee notkeampia. Täytä tortillat lihaseoksella, cheddarilla ja punasipulilla ja kääri tiiviiksi burritoksi (yksi hyvä tapa: slideshow). Varmista kriittiset kohdat vielä hammastikuilla.

Kuumenna öljy kattilassa tai frittikeittimessä 170 asteeseen. Uppopaista burritoja, kunnes ne muuttuvat kullanruskeiksi. Nosta sitten burritot öljystä ja valuta talouspaperin päällä. Irrota hammastikut. Asettele lautaselle ja lorauta päälle cremaa ja ripottele pinnalle korianterisilppua. Tarjoile lopun ”kuolema kastikkeella” -soosin kera. Voit unohtaa tämän kanssa viinin ja nauttia herkku vaikka meksikolaisen oluen kera. Perus lager tai IPA toimii myös.

CREMA:

1 dl majoneesia (resepti)

2 dl ranskankermaa

1 limetin mehu

1 tl chilihiutaleita

Sekoita majoneesi ja ranskankerma. Lisää joukkoon limetin mehu ja chilimurska.

MTV Oy, All rights reserved

Lisää aiheesta:

Filet-OMG-Fish -kalaburgeriMehevä maissi-kanapannuLahmacun-vegeburgeriCarnitas - nyhtöpossua kolakastikkeessaHummeri Thermidor - helppoa luksusta, eikä niin kallistakaanMusakhan - kanaa karamellisoidulla sipulilla ja sumakilla + KIRJA-ARVONTA
burritochimichangafriteerausfrittikaturuokaliharuokaMeksikomeksikolainenreseptitexmex

Tuoreimmat aiheesta

burrito
  • 15.10.201718:53
    resepti

    BBQ-kastike chipotle-chilillä ja maapähkinävoilla

  • 30.04.201713:25
    meksikolainen

    21 x meksikolainen resepti

  • 22.06.201620:21
    chili

    Meksikolainen juhannus

MTV Oy, All rights reserved
MTV Oy, All rights reserved
MTV Oy, All rights reserved
MTV Oy, All rights reserved
MTV Oy, All rights reserved
MTV Oy, All rights reserved