Helsinkiin avattavan skottipanimon Brewdog-baari aikoo erottautua keskittymällä olennaiseen – eli olueen.
Ilta-Sanomat uutisoi ennen juhannusta Helsinkiin avattavan skottipanimo Brewdogin olutravintolan löytäneen sopivat tilat Punavuoren Viiskulmasta. Olutsivusto Olutverkon mukaan Noin 200 neliömetrin ja sadan asiakaspaikan Helsingin Brewdog Bar on tulossa Viiskulmaan Laivurinrinteen ja Tarkk’ampujankadun kulmaan, Primulaa vastapäätä.
Skotlantilainen käsityöolutpanimo Brewdog uutisoi jo talvella etsivänsä Suomesta yhteistyökumppania uudelle baarilleen. Keväällä Suomen yhteistyökumppanit varmistuivat ja baarilisenssin nappasivat muista ravintolabisneksistä tunnetut yhtiökumppanit Niklas Roiha, Joakim Stenius ja Marko Aihio.
Olutta, siideriä ja viinejä – mutta ei shotteja
Vaikka yrittäjäkolmikon into Helsingin Viiskulman Brewdog Barin avaamiseen on jo kova, tarkkaa avaamisajankohtaa ei ole vielä lyöty lukkoon.
– Se on kiinni monesta asiasta. Suomi menee monen viraston kohdalla vähän kiinni kesällä, joten katsotaan milloin saamme avattua. Mitä nopeammin, sen parempi, mutta näillä näkymin avajaiset on varmaan loppukesästä tai alkusyksystä, Brewdog Finland Oy:n toimitusjohtajana työskentelevä Joakim Stenius kertoo.
Steniuksen mukaan baarin olutvalikoima tulee olemaan erittäin laaja ja suurimmaksi osaksi tietysti Brewdogin tuotantoa. Tarkoituksena on valita hyllyyn hieman erikoisempia oluita ja unohtaa perus-lagerit. Myös muita juomia on tarjolla, joten viininystävätkin ovat tervetulleita.
– Yritetään pitää kaikki tuotteet laadukkaina. Löytyy viiniä ja siideriä, mutta shotteja ei tule.

