Asiantuntija harmistui lihakohusta: Makkaroissa on eroja

Makkaraklubin puheenjohtaja Kari Kukka muistuttaa WHO:n aiheuttamaan syöpäkohuun viitaten, että makkaroita on paljon erilaisia.
WHO on luokittelemassa makkaran prosessoituna lihavamisteena syöpää aiheuttavien tuotteiden listalle. Makkaraklubin puheenjohtaja Kari Kukan mukaan kannattaa kuitenkin muistaa, että makkaroissa on eroja.
Suomalaisten ravitsemussuositusten mukaan kypsää punaista lihaa ja lihavalmisteita tulisi syödä korkeintaan 500 grammaa viikossa.
– Markkinoilla on erityyppisiä makkaroita. On lisäaineettomia ja lisäaineellisia makkaroita, on eri lihapitoisia makkaroita ja niin edelleen, Kukka kertoo.
Käsitteenä makkara ei ole yksiselitteinen
Kukan mielestä on outoa, että kaikki makkarat mielletään yhtenä syöpää aiheuttavana massana.
– Tällaisten tuotteiden niputtaminen yhteen sanan "makkara" alle on aika hankala asia, koska makkaroita on niin monenlaisia, Kukka huomauttaa.
Yksikään makkara ei nouse yli muiden
Makkaroista parasta vaihtoehtoa Kukka ei osaa sanoa, vaan lainaa Makkaraklubin sanontaa.
– Antaa kaikkien kukkien kukkia. Suhtaudun asiaan sillä tavalla, että jokaisella on oma maku ja se kertoo, mitä makkaraa kukin haluaa syödä.
Kukka ei aio itse vähentää makkaran kulutustaan WHO:n listauksesta huolimatta.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
MasterChef Suomi
MasterChef-keittiön valtaavat amatöörikokit! Satojen hakijoiden joukosta valitut, Suomen parhaat kotikokkaajat havittelevat liekinkuumaa MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10.000 euron rahapalkintoa. Riittävätkö taidot kelloa vastaan kokatessa miellyttämään tuomaristoa? Uudella kaudella Kape Aihisen seuraksi tuomarikolmikkoon liittyy kaksi huippukokkia, Henri Alén sekä vaikuttavan kansainvälisen uran luonut Helena Puolakka.
Suosituimmat reseptit
-
Koko Suomi leipoo: Rypytetty punnuspulla
-
Avokadopasta à la Alexander Gullichsen
-
Lihamakaronilaatikko sulatejuustolla – Katjan maukkaampi makaronilaatikko
-
Vappu Pimiän yön yli -sämpylät
-
Itkukana – Hanna Gullichsenin helppo arkiruoka
-
Marry Me -kana – paras broilerikastike puolessa tunnissa
-
Parhaat lihapullat – Kari Aihinen paljastaa helpon luotto-ohjeensa
-
Kanaa Alfredon tapaan – kermainen kanapasta Pasta Alfredo on nopea arkiruoka
-
Wilhelmiina-keksit – nämä supersuositut ja helpot pikkuleivät viedään käsistä
-
Uunijuurekset Kari Aihisen tapaan