Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Arvaatko, mistä tämä sushi on tehty? Evan resepti yllättää – kuvailee makua "jopa tonnikalaa paremmaksi"

9:13Sushit suoraan jäteastiasta – MTV seurasi, mitä kaikkea syötävää roskisdyykkari löytää
Julkaistu 12.09.2020 14:00

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Eva keräsi puoli miljoonaa katsojaa videollaan, jolla hän tekee sushia melonista.

Sushit suoraan jäteastiasta – MTV seurasi, mitä kaikkea syötävää roskisdyykkari löytää! Katso video ylhäältä.

Vegaanisia reseptejä jakavalla Eva Friedlillä on kymmeniä tuhansia seuraajia Instagramissa. Nyt hän on noussut myös TikTok-suosioon julkaisuaan videon sushista, joka on valmistettu vesimelonista!

Itävaltalaisnaisen videolla valmistetaan "vegaanista tonnikalaa" vesimelonista. Se on vetänyt puoleensa jo puoli miljoonaa katsojaa, kertoo Insider.

Jos jukaisu ei näy, katso se täällä.

"Vau, yllättävää"

Reseptin mukaan melonia marinoidaan soijakastikkeesta, seesaminsiemenistä, raastetusta inkivääristä ja paahdetusta seesamiöljystä tehdyssä marinadissa neljän tunnin ajan. Tämän jälkeen paloja ja marinadia keitetään kymmenisen minuuttia kattilassa, jonka kansi on suljettu.

"Vegaaninen tonnikala" on sekä innostanut että hämmentänyt kansaa. Moni kommentoija lupaa testata reseptiä.

– Vau, yllättävää! Näyttää maukkaalta, Caterina Bonet toteaa Instagramissa.

– Noituutta, Benni B ihmettelee kalalta vaikutavien hedelmänpalojen edessä.

Maku "jopa parempi" kuin aidon tonnikalan

Eva on ollut vegaani vuodesta 2017. Hän on ilahtunut siitä, että melonisushin avulla moni voi nauttia samasta mausta kuin kalasushia syödessään; myös moni kala-allerginen on naisen mukaan kiittänyt reseptistä. Eva kertoi Insiderille, että melonisushin maku on "lähellä, tai jopa parempi" kuin aidon tonnikalan.

– Annoin poikaystäväni testata sen eikä hän kyennyt arvaamaan, mitä se on. Hän ei uskonut, kun kerroin, että se on vesimelonia, Eva sanoo.

Naisen muraan reseptissä on tärkeää käyttää paahdettua seesamiöljyä, jotta makumaailma on oikeanlainen. Paahtamatonta öljyä Eva pitää liian tavanomaisen makuisena.

LUE MYÖS: Identtisistä kaksosista toinen oli vegaanidieetillä, toinen söi lihaa – näin kävi treenitulosten

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lähteet: Insider.com, Instagram.com/vegaliciouslyeva, Tiktok.com/@vegaliciouslyeva

Lisää aiheesta:

Yhdeksän lapsen äidin välipalatarjoilu häkellyttääKokki keksi nerokkaan tavan mitata mausteita: "Teelusikka ja ruokalusikka aina käden ulottuvilla"Niksi nopeaan parmesaanin raastamiseen jakaa mielipiteitä: "Eivätkös kaikki tiedä tämän jo?""Syön koko purkillisen kerralla" – TikTokin valkosipulivillitys rantautui myös SuomeenMaistaisitko itse? Naisen pasta-annos hämmentää somessa: "Jollain kierolla tavalla minua kiinnostaisi kokeilla tätä"Kokki julkaisi kuvan teinitytärtensä aamiaisesta – somessa äimistellään: "Aamupala todella on muuttunut niistä ajoista, kun itse olin lapsi"
SomehititRuokaKasvisruokavalioMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Somehitit
  • 1.10.14:31
    Ilmiöt

    "Six seven!" Nuorison uusi trendi-ilmaisu ei tarkoita mitään

  • 29.9.11:17
    Kiusaaminen

    Opettaja Oskari lopetti kiusaamisen nerokkaalla tavalla

  • 25.9.20:01
    Huumori

    Chuey-kakadu "auttaa" siivoamisessa koomisella tavalla

  • 14.9.17:33
    Ruoka

    Kakkuleipuri antoi asiakkaalle tilauksen ja pyysi anteeksi – pian selvisi syy

  • 19.8.19:55
    Ilmiöt

    Mikä Stockholm style? Tällainen on "Tukholma-tyyli"