Mars Finland vetää takaisin Snickers-, Twix-, ja Bounty-jäätelöitä, Suomen Sokeri Oy taas Dansukker Hyytelösokeri Multi-tuote-eriä. Myös SIA Jäätelöt vetää takaisin tuote-eriään.
Mars Finland vetää takaisin osan jäätelötuotteistaan Suomen markkinoilla. Syy on Ranskan jäätelötehtaalla käytetyn tavarantoimittajan ainesosa, jossa on esiintynyt etyleenioksidia tasolla, joka ylittää EU:n lainsäädännössä sallitun rajan.
– Käytämme jäätelötuotteissamme vain pienen määrän tätä ainesosaa, joten jäätelötuotteen ETO-pitoisuus on minimaalinen ja paljon alle ainesosalle Euroopassa asetettujen lakisääteisten raja-arvojen, yhtiö kertoo tiedotteessaan.
– Siitä huolimatta vedämme takaisin kyseiset tuotteet yhteistyössä elintarvikeviranomaisten kanssa. Tämä ongelma koskee sekä Marsia että muita valmistajia.
Aiheesta uutisoi aiemmin Iltalehti.
Takaisinveto koskee seuraavia jäätelöitä:
- Snickers 6 pack
- Twix 6 pack
- Bounty 6 pack
- Snickers Xtra
- Twix Xtra
- Bounty Xtra
- Katso tuotekoodit ja ota yhteyttä täällä
