Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ainutlaatuinen ravintolakonsepti Suomessa – MTV testasi lihansyöjiä hämäävän vegeburgerin: ”Tätä olisi mahdoton erottaa jauhelihasta”

Kuvassa Bun2Bun-ketjun Fairly Spicy Brgr.
Kuvassa Bun2Bun-ketjun Fairly Spicy Brgr.Bun2Bun
Julkaistu 12.12.2018 17:04

Emmi Niiniaho

Kasvis- ja vegaanituotteiden suosiolle ei näy loppua, ja nyt burgerinsakin saa nauttia kunnollisen pihvin kera – mutta silti vegaanisena.

Saman viikon sisällä kaksi hampurilaisketjua lanseerasi ottaneensa listoilleen hämmästyttävästi jauhelihapihvejä muistuttavat, täysin kasviperäiset hampurilaispihvit. Helsinkiläinen Social Burgerjoint otti vegaanihampurilaisen listalleen täydentämään muuta tarjontaa, mutta Bun2Bun-ketju muutti samalla koko ravintolansa vegaaniseksi.

Toimituksemme pääsi aiemmin tänä syksynä testaamaan myös kohutun "ihmislihaburgerin". Artikkeli jatkuu videon alla. 

0:42MTV testasi ihmislihaburgerin

Suomalaisen street foodin uranuurtajat

Bun2Bun on toiminut Kampissa jo vuoden alusta, mutta keskiviikkona 12.12. ravintola lanseerattiin uusiksi sekä Kampin, että Redin kauppakeskusten Food Marketteihin – tällä kertaa 100 prosenttisesti vegaanisena.

Bun2Bunin taustalla on kaksi street foodiin keskittynyttä keittiömestaria, Street Gastro -ketjustakin tutut Pasi Hassinen ja Pertti Kallioinen.

– Nostettiin Suomen katuruokakulttuuri elävien kirjoihin ja oikeaan suuntaan, Kallioinen kommentoi Street Gastron perustamista.

Ajatus vegaanisesta hampurilaisketjusta sai alkunsa jo vuonna 2016, kun miehet pääsivät testaamaan amerikkalaisen Beyond Meatin kehittelemää vegaanista hampurilaispihviä. Tuotteelle oli kuitenkin niin valtava kysyntä jo pelkästään Yhdysvalloissa, etteivät he toimittaneet pihvejä Eurooppaan.

Pihvit jäivät kuitenkin mieliin ja Hassinen ja Kallioinen päättivät, että heti kun tuotetta saataisiin Suomeen, sen ympärille kehiteltäisiin jotain.

Päätös vegaanisuudesta oli helppo

– Tänä vuonna saimme tietää, että pihvejä saataisiin vihdoin Eurooppaan ja alkuvuodesta avasimme Bun2Bunin ja jäimme odottamaan, milloin Beyond Meatin pihvejä alettaisiin toimittaa, Hassinen kertoo.

Toimitukset myöhästyivät ja myöhästyivät, mutta kaksi viikkoa sitten miehet saivat tiedon, että nyt laiva on lähtenyt Yhdysvalloista ja pihvejä on tulossa.

Bun2Bun perustajatBun2Bunin perustajat Pasi Hassinen ja Pertti Kallioinen.Bun2Bun

- Tässä kesän aikana odottaessa se ajatus vegaanisuudesta vahvistui, kun mietimme, että onko enää mitään järkeä tehdä lihahampurilaisia, kun meillä on sellainen tuote, joka pystyy korvaamaan lihan täysin, Hassinen kertoo.

Kun vegaanimajoneesit ja sämpylät olivat jo valmiina, päätös täysin vegaanisesta hampurilaisketjusta oli Hassisen mukaan melko helppo.

Eroa tavalliseen hampurilaiseen ei huomaa

Vegaanituotteita on nykyisin saatavilla runsaasti, mutta useat maistuvat paatuneiden lihansyöjien makuun silti kummalta. Bun2Bun-ketjun käyttämä BeyondMeat-hampurilaispihvi kuitenkin näyttää ja maistuu aivan lihalta. Hampurilaispihvi on valmistettu pääosin herneproteiinista, mutta muistuttaa gourmet-tason lihaisia hampurilaispihvejä.

Lihaisuus on jakanut vahvasti mielipiteitä, kun vannoutuneet kasvissyöjät eivät ole meinanneet uskoa, ettei pihvissä todella ole lihaa. Toisaalta monet pitävät lihan mausta, mutta haluavat vähentää sen syöntiä eettisistä syistä.

Beyond Meatin pihvin proteiininlähde on herneproteiini, jonka lisäksi pihvi sisältää liudan muita luonnolla aineita, jotta koostumus saadaan samanlaiseksi, kuin lihassa. Pihvi on punertava ja se jätetään jauhelihapihvin tavoin mediumiksi sisältä.

BURSATestattu burgeri oli Bun2Bun Club-burger, joka sisälsi myös vegaanista piparjuurimajoneesia.MTVUutiset/ Emmi Niiniaho

Makuja-toimitus pääsi testaamaan mielipiteitä jakavan burgerin, ja se todella hämmensi!

– Jos joku ei olisi erikseen kertonut, että pihvi ei ole lihaa, en olisi varmaan huomannut edes eroa. Myös vegaaninen majoneesi maistuu ihan siltä itseltään ja kokonaisuus on herkullinen!

– Tätä olisi mahdoton erottaa jauhelihasta.

Hampurilainen myös piti nälkää kauan, eikä sen syömisestä tullut samanlainen ähky, kuin lihaa sisältävän burgerin jälkeen. 

Lisää aiheesta:

Oletko maistanut? Burgeriguru Antti nimeää tämän hetken hittihampurilaisen Suomessa: "Myydään todella monessa paikassa"Ennennäkemätön "mättöravintola" korvasi legendaarisen helsinkiläisbaarin – MTV testasi sipsikaljavegaanien unelmanSuomen Burger Kingeihin tulee tiistaina myyntiin ennennäkemätön hampurilainen – asiassa on vain yksi muttaTunnetun baarin uusi burgeri lytättiin: Onko tässä mitään järkeä?Suomalainen hampurilaisketju jätti lihan pois burgereistaan – päätöksellä odottamattomat seuraukset: Myynti kolminkertaistui! Suomalainen uutuuskebab viedään käsistä – tänä vuonna ruokakauppoihin, jatkossa Euroopan markkinoille!
HampurilainenRuokaVegeMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Hampurilainen
  • 24.7.13:59
    Ravintolat

    Suomen parhaimmistoon kuuluva burgeriravintola konkurssiin

  • 7.7.06:35
    Väkivaltarikokset

    Puukkomies uhkasi ottaa panttivankeja Rovaniemellä, jos ei saa heti hampurilaista

  • 10.6.10:49
    Ruoka

    Jonin "punainen mökki" on Suomen paras hampurilaisravintola

  • 5.6.18:46
    Ruoka

    Menneiden vuosikymmenten grilliruoasta tuli koko kansan hitti: "Kehittynyt valtavasti"

  • 22.2.09:43
    Ruoka

    Olli on ollut Mäkkärissä töissä vuodesta 1985 – kertoo nyt, miten Big Mac tehdään