Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
3:26Maakaasuvirran katkeaminen iskee suomalaisyrityksiin – Linkosuon leipomon tuotanto jäissä juhannukseen astiKatso video: Maakaasuvirran katkeaminen iskee suomalaisyrityksiin – Linkosuon leipomon tuotanto jäissä juhannukseen asti
Julkaistu 21.05.2022 07:31
Toimittajan kuva
Lala Ylitalo

lala.ylitalo@mtv.fi

Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Venäläisen kaasun virtaus Suomeen loppui lauantaiaamuna.

Linkosuon Leipomossa Kangasalla lähdetään tänä vuonna kesälomille suunniteltua aiemmin, ja venäläisen maakaasun tuonnin katkaiseminen uhkasi vielä perjantaina sulkea tehtaan toiminnan ainakin juhannukseen asti. 

– Meillä loppuu välittömästi valmistus. Energiankäytöstämme kaksi kolmasosaa on maakaasua ja sitä käytetään jossain määrin kaikissa valmistuslinjoissa, leipomojohtaja Jarmo Talasrinne kertoo. 

Lue lauantain uudesta käänteestä tästä: Leipomon keittiö sai hämyisen tekstiviestin: ”Saatte maakaasua normaalisti” – leipomonjohtaja jännittää tapahtuuko kaasuputken painemittarissa mitään

Lue myös: Lue myös: Venäjän kaasuhanat sulkeutuvat – tuleeko suomalaisille talvella vilu ilman Venäjän kaasua?

Hyllyssä kestäviä tuotteita riittää varastosta nyt noin kuukaudeksi, mutta tuoretuotteita saadaan asiakkaille vasta, kun tuotanto pyörii uudelleen.

Tämä tarkoittaa yhtiölle satojen tuhansien eurojen lovea kassaan. Työntekijät ovat toistaiseksi turvassa. 

Yt-neuvottelut ja satojen tuhansien eurojen menetys – venäläiskaasun katkeaminen uhkaa sulkea leipomon Kangasalla kuukaudeksi: "Meillä on kaksi kriisiä sylissä"

– Olemme pitäneet työhuonekunnan kanssa yt-neuvottelut ja sopineet, että varhaistamme lomia ja pidämme ylityövapaita pois, Talasrinne kertoo. 

Useampi kriisi päällä

Suomi pyrkii korvaamaan Venäjän maakaasun nesteytetyllä maakaasulla, eli LNG:llä (liquefied natural gas). 

Eilen valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) kertoi, että Suomi on allekirjoittanut vuokrasopimuksen kelluvasta LNG-terminaalista kymmeneksi vuodeksi. Terminaali on tarkoitus saada käyttöön ensi talveen mennessä. 

Lue lisää: Sopimus LNG-terminaalilaivan vuokraamisesta allekirjoitettu

Linkosuon leipomo ratkaisee energiapulan väliaikaisesti öljyllä.

– Juhannuksesta alkaen meillä on öljyvaihtoehto käytössä. Palaamme tällaiseen huonoon fossiiliseen ratkaisuun, Talasrinne sanoo. 

Leipomojohtaja kertoo, että nesteytetyn maakaasun hyödyntäminen olisi vaatinut noin puolen miljoonan euron investoinnin. Lisäksi lupamenettely olisi kestänyt neljä kuukautta.

– Nyt pääsimme noin kuukauden lupamenettelyllä öljyratkaisussa.

Maakaasun katkaisun uhka on ollut tiedossa jo viikkoja. Irtautuminen kaasusta ei ole kuitenkaan pikainen toimi. 

Talasrinne huomauttaa, että ylipäätään ennakointi on nykytilanteessa vaikeaa. 

– Meillä on kaksi kriisiä sylissä – energia ja rajusti nousseet raaka-ainekustannukset, Taalasrinne sanoo. 

– Voin kuvitella, että suomalainen kuluttaja näkee sen kauppojen hyllyillä vuoden vaihteeseen mennessä aika selkeästi, hän jatkaa.

Päivitetty jutun alkua lauantain tiedolla, jonka mukaan yhtiö saattaa sittenkin saada maakaasua maanantaista alkaen.

Lisää aiheesta:

Osa yrityksistä supistaa jo tuotantoaan sähkölaskun takia – "Hintapiikkien aikana ei enää kannattavaa"Linkosuon leipomo sai hämyisen tekstiviestin: "Saatte maakaasua normaalisti" – leipomonjohtaja jännittää, värähtävätkö kaasumittaritKaasutoimitukset Venäjältä loppumassa – näin siihen on varauduttuGasum: Kaasun tulo Venäjältä Suomeen katkeaa todennäköisesti tällä viikolla – kesä selvitään, talvikausi on "haastava"Kaasutoimitukset Venäjältä Suomeen uhkaavat loppua pian – talvella voi käydä kylmät, jos kelluvaa terminaalia ei saada käyttöönVenäjän kaasuhanojen sulku olisi Suomen teollisuudelle kohtalokasta – talveksi tarvitaan uusia lähteitä
MaakaasuEnergiaTalousVenäjäRuokaPirkanmaaKangasalaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Maakaasu
  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • 23.10.13:06
    Ukrainan sota

    Orpo pitää EU:n ja USA:n uusia ratkaisuja Ukrainan kannalta jopa käänteentekevinä

  • 20.10.19:39
    Onnettomuudet

    Mellunkylän räjähdys: Poliisi päässyt kuulemaan auton omistajaa – peltiosia sinkoutui yli sadan metrin säteelle

  • 15.10.19:27
    Nord Stream

    Nord Stream -sabotaasista epäiltyä ukrainalaista ei luovuteta Saksaan

  • 2.8.16:07
    Venäjä

    Tärkeässä kaasuputkessa räjähdys Venäjällä