Yhdysvaltain ulkoministerin Antony Blinkenin ja Turkin ulkoministerin Mevlüt Cavusoglun on määrä tavata tänään Washingtonissa. Korkean tason vierailu järjestetään kireissä tunnelmissa, sillä maat ovat erimielisiä muun muassa Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydestä.
Vierailu on harvinainen, sillä Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin hallinto on pitänyt etäisyyttä hankalana pidettyyyn liittolaiseensa. Turkin presidenttiä Recep Tayyip Erdoganiä ei ole kutsuttu Valkoiseen taloon muun muassa ihmisoikeusloukkauksien vuoksi.

Blinkenillä ei ole kuitenkaan vaihtoehtoja: Turkki on Yhdysvalloille tärkeä liittolainen lännen ja idän välissä ja Turkkia tarvitaan muun muassa Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden etenemiseen.
Lue myös: Nyt puhuu aktivisti, joka roikotti Erdogan-nukkea jaloistaan: "Normaali demokratia ei reagoisi tällä tavalla"
Turkki on tosin itse koventanut vaatimuksiaan Nato-prosessissa Ruotsissa järjestetyn Turkin vastaisen protestin jälkeen ja Erdogan vaatii nyt muun muassa yli sadan terrorismista epäillyn luovuttamista.
Yksi asia voi kuitenkin auttaa: Turkki havittelee yhdysvaltalaisia hävittäjiä, joiden kauppaamisen ehdoksi on ehdotettu Yhdysvalloissa Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden hyväksymistä.
