Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

27 senaattoria jyrähtää: Ei hävittäjiä Turkille ennen kuin Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys on hyväksytty

1:56Suomi ja Ruotsi jatkavat edelleen yhdessä Nato-prosessia vakuutttavat pääministeritSuomi ja Ruotsi jatkavat edelleen yhdessä Nato-prosessia vakuutttavat pääministerit
Julkaistu 03.02.2023 08:49(Päivitetty 03.02.2023 18:45)

MTV UUTISET – STT

On aiemminkin arvioitu, että Yhdysvallat saattaa yhdistää hävittäjäkaupat Turkin Nato-ratifiointeihin, mutta asia otettiin esille ensimmäistä kertaa näin avoimesti.

Yhdysvalloissa yhteensä 27 senaattoria on kehottanut presidentti Joe Bideniä panemaan F-16-hävittäjien myynnin Turkille jäihin, kunnes maa on hyväksynyt Suomen ja Ruotsin liittymisen sotilasliitto Natoon. Asiasta kertoi muun muassa uutiskanava CNN tänään perjantaina.

Joukossa oli sekä republikaani- että demokraattisenaattoreita.

– Liittymisprotokollan hyväksymättä jättäminen nykyisessä aikataulussa uhkaa sotilasliiton yhtenäisyyttä historiallisella hetkellä Venäjän jatkaessa hyökkäystään Ukrainassa. Tuottoisa ja molempia osapuolia hyödyttävä kahdenvälinen turvallisuussuhde Turkin kanssa palvelee Yhdysvaltain etuja, ja jäämme odottamaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyysprotokollien hyväksymistä, senaattorien kirjeessä sanottiin.

Bidenin hallinnon valmistelema hävittäjäkauppa vaatii kongressin hyväksynnän, jos kauppa halutaan toteuttaa nopeasti.

On aiemminkin arvioitu, että Yhdysvallat saattaa haluta yhdistää hävittäjäkaupat Turkin Nato-ratifiointeihin, mutta tämä oli ensimmäinen kerta, kun asia otettiin pöydälle näin avoimesti.

Turkki haluaa Bidenin taivuttavan kongressin kauppoihin

Turkin mukaan Nato-jäsenyyttä ja asekauppoja ei pitäisi yhdistää. Viime kuussa Yhdysvalloissa vieraillut Turkin ulkoministeri Mevlüt Cavusoglu sanoi, että presidentin olisi suostuteltava kongressi myymään hävittäjät.

Turkin luetuimpiin kuuluva Hürriyet-lehti kuvaili perjantaina senaattorien kehotusta skandaaliksi. Turkin Presidentin Recep Tayyip Erdoganin hallinnon äänitorviin kuuluva lehti muistutti lukijoitaan Koraanin polttamisesta Ruotsissa ja siitä, kuinka tapaus oli johtanut Turkin haluttomuuteen hyväksyä Ruotsin Nato-jäsenyyttä.

– Yhdysvaltain senaattorit tulivat Ruotsin apuun, kun Erdogan oli virallisesti sulkenut sen oven Natoon. Senaattorit esittelivät Bidenille suunnitelman, joka on suorastaan kiristystä, Hürriyet kirjoitti, mitä ilmeisimmin heijastaen Turkin johdon tuntoja asiasta.

Vielä syyskuussa Erdogan kommentoi Reutersille, että hänen New Yorkissa tapaamansa senaattorit olivat puhuneet F-16-kaupoista "myönteiseen" sävyyn.

Lisää aiheesta:

Yhdysvallat hyväksyi hävittäjäkaupat Turkin kanssaRuotsi askeleen lähempänä Nato-jäsenyyttä – Turkin ulkoasiainvaliokunnalta hyväksyntäNyt Erdogan kertoi sen suoraan: Hävittäjäkaupat USA:n kanssa auttaisivat Ruotsin tietä NatoonTurkin ulkoministeri hieroo hävittäjäkauppoja vierailullaan Yhdysvalloissa – "Odotamme yhteisten intressiemme mukaista hyväksyntää"Yrittääkö Yhdysvallat houkutella Turkin hyväksymään Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden hävittäjien avulla? Turkin ulkoministeri harvinaisella vierailulla WashingtonissaWSJ: Biden tarjoamassa Turkille hävittäjäkauppoja vastineeksi Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksistä
NatoYhdysvallatTurkkiJoe BidenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • Eilen20:54
    Yhdysvallat

    Politiikan professori Yhdysvaltain turvallisuusstrategiasta: "Aikataulu varsin epärealistinen"

  • Eilen11:44
    EU

    EU:n Costa tyrmää USA:n aikeet puuttua Euroopan sisäpolitiikkaan

  • 6.12.18:38
    Itsenäisyyspäivä

    Stubb huomasi kesken saunomisen puhelimen soineen – Zelenskyihän se siellä: Myös Lukashenka onnitteli Suomea

  • 6.12.11:25
    Trumpin Yhdysvallat

    USA: Euroopan otettava vastuu Nato-puolustuksesta vuoteen 2027 mennessä

  • 5.12.18:52
    Saksa

    Kiistelty asepalveluslaki läpi Saksassa – nuoret protestoivat ympäri maata