Yli puoli vuotta odottaneiden määrä nousi yli 20 000 ihmiseen. Pohjois-Karjalassa osuus on jo yli neljännes kaikista jonossa olevista.
Yli puoli vuotta kiireettömään erikoissairaanhoitoon odottaneiden määrä lähes kaksinkertaistui vuodessa, kertovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tilastot.
Yli 20 000 ihmistä oli odottanut yli puoli vuotta kiireettömään erikoissairaanhoitoon pääsyä viime vuoden lopulla. Tämä oli noin 12,7 prosenttia kaikista kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitojonossa olevista. Vuosi aiemmin yli puoli vuotta odottaneita oli noin 10 800 potilasta, mikä oli 6,8 prosenttia kaikista jonossa olleista.
Kasvu on ollut THL:n kehittämispäällikkö Pia Tuomisen mukaan merkittävää.
– Onhan se aikamoista, kun miettii, että kiireettömän erikoissairaanhoidon jonossa on se vähän yli 160 000 ihmistä. Heistä yli 12 prosenttia on joutunut odottamaan yli puoli vuotta, Tuominen sanoo STT:n haastattelussa.
Lue myös: Keskustelu lasten ja nuorten mielenterveydestä jumittaa käsitteiden tasolla, sanoo lapsiasiavaltuutettu – suunnan muuttaminen vaatii konkreettisia tekoja
Yli puoli vuotta hoitoa odottaneiden määrä on kasvanut vuodesta 2019 lähtien. Tuolloin heitä oli vain runsaat 3 000, THL kertoo tiedotteessaan.
Myös 3–6 kuukautta hoitoa odottaneiden määrä on Tuomisen mukaan kasvanut.
Noin viidennes on odottanut yli puoli vuotta Hus-alueella
Erot sairaanhoitopiirien jonojen välillä ovat merkittäviä.
Esimerkiksi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä (Hus) noin viidennes kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitojonossa olevista oli odottanut yli puoli vuotta. Heidän määränsä oli yli kaksinkertaistunut vuodessa.
Tilanne on tällä hetkellä kaikkein raskain Pohjois-Karjalassa, jossa kiireettömän erikoissairaanhoidon jonossa olevista yli neljännes oli odottanut yli puoli vuotta. Heidän osuutensa oli yli kolminkertaistunut edellisvuodesta, jolloin yli puoli vuotta odottavien osuus oli vain noin seitsemän prosenttia.
