Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 150 000 suomalaisella on ongelma tässä raha-asiassa

8:43Suuri osa rahapelaajista kärsii jossain vaiheessa peliongelmastaSuuri osa rahapelaajista kärsii jossain vaiheessa peliongelmasta
Julkaistu 27.02.2024 07:58

MTV UUTISET – STT

Entistä useammalla on rahapeliongelmia, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n tekemän tuoreen väestötutkimuksen ennakkotiedoista.

Viime vuonna vastaajista 4,2 prosenttia pelasi kohtalaisen riskin tai ongelmapelaamisen tasolla, mikä tarkoittaa reilua 150 000:ta ihmistä. Aiemmilla mittauskerroilla vastaava osuus oli noin 3 prosenttia.

Entistä harvempi kuitenkin pelaa rahapelejä. Suomalaisista 70 prosenttia oli pelannut rahapelejä 12 viime kuukauden aikana. Vuonna 2019 vastaava osuus oli 78 prosenttia. Pelaaminen väheni sekä naisilla että miehillä.

THL:n mukaan peliongelmat ovat selvästi yleisempiä miehillä kuin naisilla. Miesten peliongelmat yleistyivät vuosina 2019–2023. Viime vuonna kohtalaisen riskin tai ongelmapelaamisen tasolla pelasi 1,8 prosenttia naisista ja 6,6 prosenttia miehistä.

Naisillakin yleistyi rahapelaaminen alhaisen riskin tasolla.

– Hallitusohjelmaan kirjattu rahapelijärjestelmän uudistus yksinoikeusjärjestelmästä lisenssijärjestelmään siirtymiseksi on syytä valmistella huolella. Uudistus tarjoaa mahdollisuuden esimerkiksi rajoittaa rahapelien markkinointia ja asettaa pelaajille pakollisia kattavia kulutusrajoja, sanoo THL:n tutkija Tanja Grönroos tiedotteessa.

Tutkimuksen aineisto kerättiin verkko- ja postikyselyllä sekä puhelinhaastatteluilla. Tutkimukseen osallistui 5 977 Manner-Suomessa asuvaa 15–74-vuotiasta.

2:49Mitä tapahtuisi, jos Veikkaus katoaisi? Näin vastaa rahapelaamisen haittavaikutuksista kirjan kirjoittanut Senja Larsen

Mitä tapahtuisi, jos Veikkaus katoaisi? Näin vastaa rahapelaamisen haittavaikutuksista kirjan kirjoittanut Senja Larsen.

Lue myös: Veikkauksen arpoja ei voi enää ostaa lahjaksi kuin ennen

Koukuttavat pelit haitallisimpia

THL kertoo, että suosituimmat pelityypit ovat edelleen Veikkauksen lottopelit tai Jokeri, arpapelit ja raha-automaattipelit muualla kuin kasinolla. Pelaajien määrä kuitenkin pieneni kaikissa Veikkauksen tarjoamissa peleissä.

Ålands Penningautomatförening Pafin tarjoamien nettipelien pelaaminen kasvoi kahdesta prosentista kolmeen prosenttiin vuosina 2019–2023.

THL:n mukaan haitallisimpia rahapelejä ovat pelit, jotka koukuttavat pelaajia eniten. Nopeatempoisuus, interaktiivisuus ja palkitsevuus lisäävät haitallisuutta. Haitallisimmiksi tiedettyjä rahapelejä ovat esimerkiksi nettiarvat, raha-automaattipelit ja vedonlyöntipelit.

Lue myös: Nyt puhuu yhdeksän miljoonan euron Lotto-mies Veikkaukselle: "En niin yllättynyt sitten ollut"

Tähän salaiseen kabinettiin tuore Lotto-miljonääri pääsee voittokahveille

Lisää aiheesta:

THL: Nuoret suhtautuvat rahapelaamiseen entistä kielteisemmin, vanhemmat myönteisemminEnemmistö pitää Veikkauksen pelaajille asettamia tappiorajoja liian korkeinaNoin 400 pelaajaa häviää pelikoneisiin yhteensä 800 000 euroa kuussa – Veikkauksen tuoreet tilastot ongelmapelaamisesta eivät vakuuta tutkijoitaVeikkaus: Pakolliset tappiorajat rajoittivat 100 000 ihmisen pelaamista pelikoneilla syys-lokakuussaRahapeleihin käytetyistä rahoista puolet tulee parilta prosentilta pelaajista – pelaaminen houkuttelee alaikäisiä, vaikka ikäraja on 18 vuottaMoni haluaa rahapeliautomaatit erillisiin pelisaleihin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:23
    Politiikka

    Muistatko nämä pahimmat pääministerikohut? Muutama johti eroon asti

  • 16:16
    Sanna Marin

    Sanna Marin rökitti Sauli Niinistön

  • 15:56
    Politiikka

    Puhemiesneuvostolta kova linjaus: Kansanedustajan palkkio voidaan jäädyttää "ongelmallisissa tapauksissa"

  • 15:54
    Teboil

    Teboil-kauppiaat: Liikenneasemien toiminta vaarassa

  • 14:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"