Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ylen gallup: SDP edelleen suosituin puolue

Kuvituskuva. Antti Lindtman piti SDP:n ryhmäpuheen eduskunnan täyistunnossa Helsingissä 24. lokakuuta 2024. stunnossa käynnistyi lähetekeskustelu valtion vuoden 2025 talousarvioesityksestä. Puhetta taustalla kuuntelevat pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra.
Kuvituskuva. Antti Lindtman piti SDP:n ryhmäpuheen eduskunnan täyistunnossa Helsingissä 24. lokakuuta 2024. stunnossa käynnistyi lähetekeskustelu valtion vuoden 2025 talousarvioesityksestä. Puhetta taustalla kuuntelevat pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra.Lehtikuva
Julkaistu 08.11.2024 07:21

MTV UUTISET – STT

Hallituspuolueiden yhteenlaskettu kannatus on nyt alimmillaan koko pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen aikana.

Oppositiopuolue SDP jatkaa suosituimpana puolueena, Ylen tuore gallup kertoo.

SDP:n kannatus on nyt 24,3 prosenttia. Puolueen kannatus nousi 1,7 prosenttiyksikköä edellisestä mittauksesta.

Kaula toisena tulevaan kokoomukseen on kasvanut, ja puolueiden kannatusten välillä on jo 5,5 prosenttiyksikköä eroa.

Kokoomus menetti kannatustaan 1,2 prosenttiyksikköä, ja sen kannatus on nyt 18,8 prosenttia.

Kolmantena on niin ikään kannatustaan menettänyt perussuomalaiset, jonka kannatus on nyt 15,7 prosentissa. Edellisestä mittauksesta puolueen kannatus laski 1,0 prosenttiyksikköä.

Lue myös: Oppositio hiillosti hallitusta kasvutoimilistasta: "Paljastui aika suureksi bluffiksi"

Keskustan nousu laantui

Viime mittauksessa keskusta teki yli kahden prosenttiyksikön kannatusloikan, mutta menetti nyt kannatustaan 0,1 prosenttiyksiköllä. Se oli silti selvästi seuraavana tulevaa vasemmistoliittoa edellä. Vasemmistoliiton kannatus pysyi muuttumattomana, 9,3 prosentissa. Vihreät taas onnistui kasvattamaan suosiotaan 0,4 prosenttiyksiköllä 8,0 prosenttiin.

Hallituspuolueet RKP ja kristillisdemokraatit lisäsivät kumpikin suosiotaan 0,1 prosenttiyksikköä. RKP:n kannatus on nyt 4,0 ja kristillisdemokraattien 3,5 prosenttia.

Liike nyt menetti kannatustaan 0,3 prosenttiyksikköä 1,1 prosenttiin.

Lue myös: MTV selvitti: Hallituksen kasvutoimilista sisältää erikoisia kirjauksia

Hallituksen kannatus kyntää

Ylen mukaan hallituspuolueiden eli kokoomuksen, perussuomalaisten, RKP:n ja kristillisdemokraattien yhteenlaskettu kannatus on nyt alimmillaan koko pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen aikana.

Orpon hallitus on selvästi vähemmän suosittu kuin kaksi edellistä hallitusta vastaavaan aikaan hallitustaivaltaan. Edellisiä hallituksia johtivat Antti Rinne (sd.) ja Sanna Marin (sd.) sekä Juha Sipilä (kesk.).

Taloustutkimus haastatteli tutkimukseen lähes 2 400 ihmistä. Mittauksen virhemarginaali on enintään kaksi prosenttiyksikköä suuntaansa.

10:05Puolueloikan anatomia ja uupuneet kansan palvelijatPöllöraati lokakuun lopussa: Puolueloikan anatomia ja uupuneet kansan palvelijat. Studiossa MTV Uutisten uutispäätoimittaja Ilkka Ahtiainen, Ilta-Sanomien politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala ja Uuden Suomen päätoimittaja Jenni Tamminen.

Lue myös: 

MTV:n tiedot: Hallituksella kiista tuulivoimasta

Kommentti: Kokoomus pyörittää huimaa nimirulettia – nämä vaihtoehdot pyörivät huhuissa

Vasemmistoliiton tuore puheenjohtaja Minja Koskela MTV:lle: Ei yhteistyötä perussuomalaisten ja kokoomuksen kanssa

Lisää aiheesta:

HS-gallup: Keskusta hengittää perussuomalaisten niskaan, SDP suurinHS-gallup: SDP kasvatti etumatkaansaYlen gallup: Kokoomus edelleen suosituin, mutta kannatus laski yli kaksi prosenttiyksikköäHS-gallup: Kokoomus yhä suosituin puolue, toisena pääministeripuolue SDP – vihreiden kannatukselle selvin kolausHS-gallup: SDP ponkaisi suosituimmaksi puolueeksi perussuomalaisten ohiYlen gallup: Perussuomalaisten johto jatkaa kasvamistaan – SDP:n kannatus laskussa
PolitiikkaEduskuntaPuolueetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen20:33
    Petteri Orpo

    Orpolta taas nolo kömmähdys eduskunnassa

  • Eilen18:06
    Eduskunnan takahuone

    Eduskunnan takahuone: Miksi hallitus yhdistää taksiuudistuksen Turun-junaan ja tuulivoimaan?

  • Eilen17:14
    EU

    EU-parlamentti hylkäsi esityksen metsien monitoroinnista – höllentää myös kiistellyn metsäkatoasetuksen ehtoja

  • Eilen16:44
    Ajokortti

    EU päätti ajokortista: Tämä kaikki muuttuu

  • Eilen13:58
    Ukrainan sota

    Voiko sotarikoksista etsintäkuulutettu Putin lentää Budapestin tapaamiseen? Puola: "Emme voi taata..."