Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Yleensä se ei ole riittänyt mihinkään" – Kalle Rovanperä yllättyi "normiajostaan"

1:32Draamaa rallitaistossa: Mikkelsen ja Evans keskeyttivätDraamaa rallitaistossa: Mikkelsen ja Evans keskeyttivät
Julkaistu 26.01.2019 17:59

MTV URHEILU - STT

Yksityistallin Skoda Fabia R5:lla Monte Carlon MM-rallissa kilpaileva Kalle Rovanperä oli kärkivauhdissa RC2-luokassa lauantaina. Aamulla sattunut rengasrikko oli ainoa miinus muuten positiivisessa ajopäivässä.

-  Päivä meni ihan hyvin lukuun ottamatta sitä rengasrikkoa. Jos sitä ei olisi tullut, oltaisiin taas päivän nopeimpia omassa luokassa, Rovanperä sanoi.

Rovanperä menetti voittotaistelun RC2-luokassa jo torstai-iltana ulosajon myötä, mutta 18-vuotias rallilupaus on ollut itse tyytyväinen, mihin kyyti on riittänyt haastavissa olosuhteissa.

-  Tämä päivä oli aika normiajoa. Yleensä se ei ole asvaltilla riittänyt. Varsinkin viime vuonna Montessa sellainen ajo ei riittänyt mihinkään. Nyt on kuitenkin kehitystä tapahtunut. Siihen voi olla tyytyväinen, että näin nopeassa ajassa on tuollainen harppaus tapahtunut, Rovanperä summasi.

-  Nyt on myös luottoa ajamiseen paljon enemmän. Toisaalta keli on ollut haastava ja se on ehkä sopinut minulle paremmin. Sunnuntaina on tarkoitus vain nautiskella upeista pätkistä.

Rovanperä on uudessa WRC2 Pro -luokassa toisena, mutta eroa Fordilla ajavaan kärkimieheen Gus Greensmithiin on kertynyt jo ulosajon ja rengasrikon vuoksi yli 14 minuuttia.

Lisää aiheesta:

Rovanperältä synkkä kommentti loppukaudestaKalle Rovanperän mahtipäivään mahtui yksi kauneusvirhe: "Meni fiilis"Kalle Rovanperä yllättyi voittorallissaan – "Odotin, että tämä olisi voinut olla vaikeampaa"Kalle Rovanperä povaa isoa haastetta iltapäivän erikoiskokeille – "Voi olla aika kinkkistä"Kalle Rovanperältä häkellyttävän dominoiva esitys – "Aika hyvä debyytti uudella autolla"Rovanperä arvioi rallinsa – "Varmasti tiimi on tyytyväinen"
RalliKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • ti10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    MM-ralli

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!