Sodankylässä asuu ja työskentelee optometristi, joka valmistaa silmälasikehyksiä materiaaleinaan poronsarvet ja tuohi. Hän on Laura Knuuti.
Laura Knuuti ei ole lappilainen syntyjään, mutta hänet, kuten niin monet muutkin, Lappi lumosi.
Jo Tampereella opiskellessaan hän suunnitteli jonakin päivänä valmistavansa silmälasikehykset. Ajatus nousi uudestaan pintaan, kun hän löysi metsästä poronsarven. Ja se oli menoa, kun kansalaisopiston kurssiesitteestä löytyi "Kaikkea poronluusta" -kurssi.
– Opettaja huokaisi ja sanoi, että tehdään, kertoo Knuuti ensimmäisten poronsarvesta tekemiensä silmälasikehysten syntyhistoriaa.
Niin alkoi sitkeä harjoittelu ja sarvien ominaisuuksiin tutustuminen.
– Hurahdin materiaaliin, kiteyttää Knuuti uransa alun.
Optometristinä Knuutille on tärkeää, että kehyksiä pystyy oikeasti käyttämään: linssitys toimii ja aisaa pystyy muokkaamaan käyttäjänsä mukaan. Knuuti huomasi nopeasti, että linssien asentamisen näkökulmasta poronsarvi on liian hankala materiaali varsinaiseen kehysosaan. Sen sijaan aisoina se toimii hienosti.
– Ajattelin, että tuohi sopii sarven kaveriksi ja on paremmin muokattavissa linssien tarpeisiin, sanoo Knuuti.
Nykyään hänen valmistamansa kehykset ovat siis koivun ja poron toimiva yhdistelmä. Kansalaisopiston kurssi ja itsenäinen harjoittelu eivät ihan riittäneet saavuttamaan tasoa, johon Knuuti on tyytyväinen. Siksi hän matkusti sarvineen ja tuohineen Etelä-Ranskaan saamaan oppia.
