Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Yksi kaikkien aikojen maaliintulokuvista" – Tunnettu viuhahtaja iski taas! Uimapuvussa maalialueelle karannut nainen sekoitti alppitähden pasmat

imago images/ThomasReiner.pro/ All Over Press
Julkaistu 29.01.2020 07:32
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Alppihiihdon maailmancupissa laskettiin tiistaina legendaarinen Schladmingin iltapujottelu.

Kilpailun ratkaisuhetkillä, toisen kierroksen loppuvaiheilla koettiin hämmentävä hetki, kun laskuvuorossa oli avauskierroksen jälkeen kuudentena ollut Italian Alex Vinatzer.

20-vuotias nuorten maailmanmestari vuodelta 2019 oli viimeisessä väliajassa 0,13 sekuntia edellä kilpailua johtanutta Ranskan Clement Noelia, joka oli tehnyt mahtavan nousun avauskierroksen 30. sijalta.

Maaliviivan ylitettyään Vinatzer vilkaisi tulostaululle ja näki voittaneensa Noelin 0,56 sekunnilla. Hän tuuletti railakkaasti, mutta tarkkasilmäisimmät osasivat epäillä italialaisen aikaa heti tuoreeltaan.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

17.55828827
Maalialueelle karannut Kinsey Wolanski heilutti Kobe Bryant -aiheista viestiä.

Yli puolen sekunnin johtomarginaali ei ensinnäkään tuntunut uskottavalta, sillä Vinatzer oli tehnyt laskussaan muutamia virheitä, ja toisaalta maalialueella oli sinne kuulumatonta liikettä.

Todellisuudessa kello ei pysähtynyt Vinatzerista vaan maalialueelle karanneesta, pelkkään uimapukuun sonnustautuneesta naisesta, joka ylitti maalilinjan vain hieman ennen Vinatzeria.

Nainen kantoi kylttiä, jossa luki "RIP Kobe". Hän viittasi tällä sunnuntaina helikopterionnettomuudessa kuolleeseen korislegendaan Kobe Bryantiin.

Nainen otettiin nopeasti kiinni, ja hänet poistettiin paikalta. Kävi ilmi, että kyseessä oli jo ennestään tunnettu viuhahtaja, Kinsey Wolanski, joka ryntäsi viime keväänä kentälle Mestarien liigan loppuottelussa.

Noel nauroi kilpailun johtajalle tarkoitetussa tuolissa. Hymy oli entistä leveämpi, kun tarkistuksen jälkeen kävi ilmi, että Vinatzer hävisi hänelle 0,13 sekunnilla.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

17.55828789Wolanski poistettiin nopeasti paikalta.

Vinatzer jäi kilpailussa kuudenneksi, mutta hän ei tuntunut olevan alkuhämmennyksen jälkeen ollenkaan pahoillaan. Vinatzer jakoi sosiaalisessa mediassa kuvan hämmentävästä maaliintulostaan ja myös yhteiskuvan Wolanskin kanssa.

– Näyttää siltä, että minulla on uusi tyttöystävä. Kuudes sija Schladmingissa ja luultavasti yksi kaikkien aikojen maaliintulokuvista. Schladming, olit mahtava! Vinatzer kirjoitti Instagramissa.

Kilpailun ykkönen oli pujottelucupia ja kokonaiscupia johtava Norjan Henrik Kristoffersen, joka oli 0,34 sekuntia nopeampi kuin lähin uhkaajansa kokonaiscupissa, Ranskan Alexis Pinturault. Pujottelucupissa toisena oleva Sveitsin Daniel Yule oli kolmas (+0,83).

Kilpailua ensimmäisen kierroksen jälkeen johtanut Marco Schwarz kaatui toisella kierroksella. Itävaltalaislaskija hakee yhä ensimmäistä pujottelun maailmancup-voittoaan.


Lisää aiheesta:

Huippulupaus Matilde, 19, kuoli traagisesti – siskolta tunteikas ele LevilläSofia Goggian, 31, sänkykuva herättää huomiota – näky alhaalla virisi puheenaiheeksiSairaalaan kiidätetystä norjalaistähdestä uusi tieto – kammo-onnettomuudesta tiukkaa kritiikkiä muilta laskijoilta: "Ei enää koskaan"Karmiva epäonni vei historiallisen tempun tehneen olympiasankarin aallonpohjalle – itkuisesta ilmoituksesta lähtenyt nousu huipentuu lauantainaMaailmancupissa valtava tunnemyrsky – ruotsalaislaskija itki, Mikaela Shiffrinin huima sauma suli karvaalla tavalla: "Tämä on paras päiväni koskaan"Dramatiikka jatkuu Kitzbühelissä – avauslaskussa loukkaantuminen, tähtilaskija pulassa
AlppihiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Alppihiihto
  • 25.10.15:19
    Urheilu

    Suomen alppitähdeltä heti loistava onnistuminen

  • 25.10.12:40
    Olympialaiset

    Iso paljastus Venäjän olympiapannan kulisseista

  • 23.10.19:36
    Urheilu

    Kaatumisella karu seuraus – kaksinkertainen maailmanmestari pihalle olympialaisista

  • 24.9.17:28
    Urheilu

    Supertähti oli juuri ottanut jättivoiton, kun kaikki sortui – elää epävarmuudessa: "Joillain toipuminen kestänyt kaksi vuotta"

  • 15.9.21:57
    Kuolleet

    Järkyttävä onnettomuus: alppihiihtäjä Matteo Franzoso, 25, on kuollut