Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ykkösmies Ruuskanen sai kuritusta valmentajaltaan

Antti Ruuskanen
Antti Ruuskanen Lehtikuva
Julkaistu 06.07.2016 20:51

MTV SPORT - STT

Antti Ruuskasen rento ja hyväntuulinen olemus sai selityksen Amsterdamin EM-kisojen keihäskarsinnassa. Ruuskanen sai valmentaja Jarmo Hirvoselta ohjeen heittää varmasti finaalipaikka 81 metrin heitolla, mutta keihäs lipsahti heti ensi yrityksellä 88,23 metriin.

– Vähän Hirvonen jo kuritti minua, Ruuskanen kertoi vaihdettuaan karsinnan jälkeen muutaman sanan valmentajansa kanssa.

Ruuskanen on selvittänyt karsintarajan heti ensi yrityksellä vain Zürichin 2014 EM-kisoissa. Silloin finaalista heltisi mestaruus. Amsterdamin Museoaukiolla Ruuskanen onnistui heitossa tavalla, josta näkyi ainoastaan hyviä enteitä alkukauden kisoissa.

– Tuli uran paras ensimmäinen heitto. Sain tuen pitämään ja keihään lähtemään hyvässä asennossa ylemmäksi, Ruuskanen tiivisti kauden parhaan suomalaistuloksen, jolla hän nousi maailmantilastossa jaetulle toiselle tilalle.

Ruuskasen edelle jäi vain Thomas Röhler kahdella 91-metrisellään. Saksan kakkosmies Johannes Vetter heitti Kuortaneella ennätyksekseen 88,23, mutta hän karsiutui EM-finaalista.

Harjoitusheitto teki kipeää

Keihään karsintaraja 81,50 ei ollut Ruuskaselle minkäänlainen haaste. Karsinta oli silti hänellekin hankala, kun heittäjät joutuivat yllättäen verryttelemään stadionilla eikä Museoaukion heittopaikalla.

– Heitin stadionilla hyvin varovaisesti, ja istuimme sen jälkeen 20 minuuttia bussissa matkalla karsintaan. Keho ehti jäähtyä, joten harjoitusheitot tuntuivat aika vaikeilta, Ruuskanen kertoi.

– Ensimmäisessä harjoitusheitossa tuntui, että taas vanhaa koetellaan.

Hallitseva mestari Ruuskanen esitti alkukaudesta toiveen ”torjuntavoitosta”, kun saksalaiset ottivat ennakkosuosikin aseman Thomas Röhlerin johdolla. Karsinta vahvisti, ettei hän luovu helpolla mestarin roolistaan.

– Jatketaan finaalissa samalla tavalla ja samanlaisilla heitoilla, Ruuskanen suunnitteli jatkoa riehakkaalle karsintaheitolleen.

Tshekin Jakub Vadlejch ja Vitezslav Vesely sekä etukäteissuosikki Röhler heittivät Ruuskasen jälkeen pisimmät karsintakaaret.

Ruuskasella on kaikki kohdallaan

Valmentaja Hirvonen hykerteli tyytyväisyydestä Ruuskasen ainoan karsintaheiton jälkeen. Hän näki siinä vain yhden puutteen. 

– Meni liian pitkälle, Hirvonen kauhisteli.

Hirvonen viittasi siihen, ettei hänen valmentamansa Aki Parviainen ollut finaaleissa parhaimmillaan pisimpien karsintaheittojen jälkeen. Rimpuilu karsinnassa enteili yleensä huipputulosta loppukilpailussa.

– Sovittiin, että Antti heittää 81 metriin. Mutta heti näki, että nyt lähtee pitkälle, Hirvonen selitti hyväntuulisia moitteitaan.

Ruuskanen sai tukijalan aavistuksen alkukauden heittoja aiemmin maahan, tuki piti, eikä vartalo väistänyt tuen päältä. Rentoa kokonaisuutta ihasteli myös Tero Pitkämäen valmentaja Hannu Kangas, joka hoitaa Amsterdamin EM-kisoissa myös lajivalmentajan roolia.

– Antilla on kaikki kohdallaan ja itseluottamus korkealla, Kangas ylisti.

Karsinnan suurimmat yllätykset olivat Tero Pitkämäen tuskainen kamppailu 80,52 metriin ja Vetterin vaisu 79,98. Molemmat karsiutuivat loppukilpailusta samoin kuin Suomen kolmas edustaja Ari Mannio.

Lisää aiheesta:

Lassi Etelätalo täräytti kauden parhaansa – vahva ote MM-kisapaikkaanTopi Parviainen kiskaisi EM-finaaliin verryttelyhousut jalassa: "Kertoohan se jotain"Antti Ruuskanen sai kauan kaivatun karnevaalivoiton – "Se on ollut huumorijuttu"Pitkämäki tyytyväinen itseensä: "Aika maksimisuoritus tässä kunnossa"Pitkämäki joutui työntämään sormet kurkkuunPitkämäellä maltillinen EM-tavoite – karsintapaikka asettamassa haasteita
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen22:49
    Urheilu

    Kristiina Mäkelän kilpasisko poseeraa rohkean paljastavissa kuvissa – "Kuuma mamma"

  • 31.10.14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 31.10.07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • 30.10.18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • 28.10.19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"